آخرین اخبار مهاجرت به کانادا

استراتژی جدید دولت کانادا برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی

 
 

کانادا از سال ۲۰۱۷، استراتژی جدیدی را برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی اتخاذ کرده که این سیاست تعداد کل دانشجویان خارجی در این کشور را سه برابر افزایش داده است. در سال ۲۰۲۱ و علی رغم بحران همه گیری کرونا، دولت کانادا تصمیم گرفته است تا تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی را جذب نماید.

در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۲۱، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کرد، دانشجویان خارجی که تمامی دوره تحصیلات عالی خود را بصورت آن لاین تکمیل نمایند، پس از فارغ تحصیلی واجد دریافت مجوز کار آزاد یا اوپن سه ساله خواهند بود. براساس این سیاست جدید، کسانی که تحصیلاتشان را تا اواخر دسامبر ۲۰۲۱ در خارج از کانادا تکمیل کنند، مدت زمان تحصیلات ایشان در خارج از کانادا برای اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا معتبر شناخته شده و آنها اجازه دارند تا برای کار بعد از تحصیل در این کشور اقدام نمایند، به شرط آنکه متقاضیان تحصیلات عالی خود را طی سالهای ۲۰۲۰-۲۰۲۱ تکمیل کرده باشند. این قانون جدید شامل متقاضیان می شود که اجازه تحصیل در کانادا را داشته باشند.

خبر باور نکردنی!

صدور دعوتنامه برای ۲۷۳۳۲ نفر در روش تجربه کار کانادایی اکسپرس انتری

در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۲۱ اداره مهاجرت کانادا در اقدامی بی سابقه برای ۲۷۳۳۲ نفر از داوطلبان اکسپرس انتری که واجد شرایط برای برنامه تجربه کار کانادایی بودند و دارای امتیاز ۷۵ یا بالاتر می باشند، دعوت نامه صادر کرد. در نظر گرفتن این سطح سی آر اس امتیاز برای دریافت دعوت نامه اکپسرس اینتری در تاریخ مهاجرت کانادا بی سابقه است.

جوانان امریکایی علاقه مند مهاجرت به کانادا هستند

 

بر اساس داده های موتور جستجوی گوگل، جستجوی جمله ای که " چطور می توان به کانادا مهاجرت کرد" توسط کاربران امریکایی حداقل ۷۰۰ درصد افزایش یافته است. آمار ها نشان می دهد که ایالات متحده امریکا پنجمین کشور منبع مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۱۹ بوده است. طبق نتایج یک نظر سنجی عمومی که در سال  ۲۰۱۸ صورت گرفت، بیش از یک چهارم (حدود ۲۶%) از شرکت کنندگان امریکایی به ویژه جوانان مایل به زندگی در کانادا بوده اند. کانادا با مساحت وسیع و جمعیت کمی که دارد یکی از مقاصد مهم اصلی متقاضیان مهاجرت در جهان می باشد. هم چنان شواهد نشان می دهد که توسعه سیاست های مهاجرتی و جذب نیروی کار ماهر و متخصص از اولویت های سیاست مهاجرتی این کشور می باشد.

چندین استان کانادا برنامه کمک هزینه اجاره بها را امضا نمودند

 

طبق اخبار Global News و CP24 ، هفت استان کانادا به عنوان بخشی از استراتژی ملی مسکن، برنامه کمک به اجاره بها را امضا کرد. دولت لیبرال اعلام کرد که تاکنون با چهار استان انتاریو، نوا اسکوشیا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا به توافق رسیده است تا برای بعضی اقشار جامعه مانند خانواده های کم درآمد، جامعه بومیان، کهنه سربازان و تازه واردان به کانادا یارانه مسکن بپردازند.

وزیر توسعه اجتماعی کانادا در بیانیه ای گفت که شورای ملی مسکن دولت این کشور، در راستای موفقیت این طرح مهم کمک می کند.

کانادا محبوب ترین کشور برای مهاجرت در جهان محسوب می شود

 

بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه " Remitly" صورت گرفته است، کانادا محبوب ترین مقصد مهاجرت در بین شهروندان ۱۰۱ کشور در سراسر جهان است. در مطالعه ای با عنوان " در کجای جهان دوست دارید کار نمایید" ، کانادا به عنوان یک کشور محبوب و دارای اولویت جهانی برای مهاجرت و کار شناخته شده است. یک مطالعه آن لاین دیگر نیز نشان می دهد که کانادا مقام اول در جستجوی آن لاین برای مهاجرت را به خود اختصاص داده است.

باید متذکر شد که کانادا به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان، با نرخ کم بیکاری، فرصت های مهاجراتی فراوان و مردمان خونگرم و مهربان، جذابیت زیادی برای متقاضیان مهاجرت در جهان دارد.

گروه های مدافع حقوق دانشجویان بین المللی در تلاش برای تمدید ویزای کار پس از تحصیل دانشجویان خارجی هستند

 

گروههای مختلفی از طرفداران حقوق دانشجویان بین المللی برای جلب توجه مردم به مسئله دهها هزار فارالتحصیل بین المللی که اجازه کار آنها بعد از فارغ التحصیلی منقضی گردیده و یا در آستانه منقضی شدن هست، در حال تلاش اند.

بخاطر شیوع کرونا تعداد زیادی از فارغ التحصیلان کالج ها و دانشگاههای کانادا قبل از کسب تجربه لازم برای واجد شرایط بودن برای برنامه های مختلف مهاجرتی کار خود را از دست دادند و فعلا در بلاتکلیفی بسر می برند. این تعداد دانشجویان با صرف هزینه، تلاش و وقت زیاد برای دریافت اقامت دائم کانادا برنامه ریزی کرده بودند که اکنون بخاطر پاندمی کرونا با خطر بازگشت به خانه روبرو هستند. طبق قوانین مهاجرت، اجازه کار پس از فارغ التحصیلی معاف از LMIA است که فقط برای یک مرتبه قابل صدور است و تمدید آن امکان پذیر نیست. گروه "دانشجویان مهاجر متحد" و گروههای مشابه دیگر خواستار تغییر قانون برای تمدید اجازه کار پس از تحصیل برای دانشجویان خارجی از وزیر مهاجرت کانادا هستند.

متقاضیان اقامت دائم می توانند تاییدیه اقامت دائم خود را از طریق پورتال جدید اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دریافت نمایند

 

در پی اقدامات ناشی از بیماری همه گیر کرونا، اداره مهاجرت و شهروندی کاندا از ایجاد پورتال تأیید اقامت دائم (PR) خبر داده است. این ابزار جدید امکان تایید وضعیت متقاضیان را بدون مصاحبه حضوری فراهم می سازد. هم چنان این پورتال حضور متقاضیان را در کانادا تایید نموده، امکان  تغییر آدرس و آپلود عکس جدید برای کارت اقامت دائم را فراهم کرده و در نهایت کاربران را قادر می سازد تا تاییدیه وضعیت اقامت دائم خود در کانادا را بدون مصاحبه حضوری از این طریق دریافت نمایند. استفاده از این پورتال جدید بسیار آسان بوده و در دستگاههای دسک تاپ و تلفن های هوشمند قابل استفاده می باشد.

از ابتدای سال ۲۰۲۱، کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا، جایگزین شورای فعلی تنظیم مقررات مشاورین مهاجرت کانادا خواهد شد

 

در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا از از اجرایی شدن قانون جدید کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا خبر داد. از ابتدای سال 2021، کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا (CICC) جایگزین شورای فعلی تنظیم مقررات مشاورین مهاجرت کانادا (ICCRC) خواهد شد.
 بنا به این اعلام، کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا موظف خواهد بود تا دوره های اجباری را برای کسانی که مایل به دریافت مجوز مشاوره مهاجرت هستند اجرا نماید. همچنین یک سیستم شفاف هزینه ها را نظارت خواهد کرد و راههای بهتری را برای شکایت از مشاوران مهاجرت فراهم می نماید. هم چنان گفته شده است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای ایجاد استانداردهای اخلاقی و حرفه ای بهتر برای همه مشاوران، یک قانون رفتاری جدیدی را برای کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا ایجاد خواهد نمود.

 اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اظهار امیدواری نموده است که فعالیت کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی کانادا از ابتدای سال ۲۰۲۱ اجرائی شود.

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از تغییرات اساسی در آزمون شهروندی این کشور خبرداد

 

بعد از مدت ها انتظار، در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا سامانه جدیدی را برای امتحان آنلاین شهروندی راه اندازی نمود. بعد از چند ماه توقف آزمون شهروندی که از ابتدای شیوع همه گیری Covid-19  بوجود آمده بود، اکنون دولت کانادا سیستم آنلاین جدیدی را برای چند ماه و بطور آزمایشی به راه انداخته است تا اشخاصی که به دلیل همه گیری کرونا امتحان شهروندی ایشان لغو گردیده است بتوانند این آزمون راآنلاین بگذرانند. بنا به اعلام اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، کسانی که امتحان شهروندی ایشان لغو گردیده بود و یا در لیست انتظار هستند در اولویت دریافت دعوت نامه شرکت در آزمون آنلاین شهروندی قرار دارند. 

 یک خطای فنی، قرعه کشی جدید در برنامه پیشنهاد کار از کارفرما برای دانشجویان بین المللی را متوقف ساخت

 

در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۰، استان انتاریو قرار بود دور جدید ثبت نام در برنامه پیشنهاد کار از کار فرما را برای دانشجویان بین المللی که از زیر مجموعه های برنامه نامزدی استانی انتاریو (OINP) می باشد را آغاز نماید که به دلیل برخی از مشکلات فنی نا مشخص، این برنامه تا اطلاع ثانوی متوقف گردیده است. برای بررسی مشکل بوجود آمده و رفع آن، برنامه نامزدی استانی انتاریو، تاریخ مشخصی را برای بازگشانی آن اعلام ننموده است.

دولت کانادا در پنج سال گذشته از ورود ۴۴۰۰ متقاضی پناهندگی به این کشور جلوگیری نموده است

 

از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ دولت فدرال کانادا ۴۴۰۰ پناهجو را از این کشور اخراج نموده است که حدود نیمی از این پناهنده گان بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ در امریکا در تلاش برای ورود به کانادا بوده اند.

باید یاد آور شد که براساس توافقنامه کشور امن سوم که از سال ۲۰۰۴ بین امریکا و کانادا اجرائی گردیده است، هردو کشور یک دیگر را به عنوان کشورهای امن برای پناهندگان می شناسند و فرد متقاضی پناهجویی در هر کشوری که ابتدا وارد می شود می بایست درخواست پناهندگی خویش را ارائه نماید.

 برنامه مهاجرت از طریق پذیرش نیروی متخصص دارای پیشنهاد کار، در مدت زمان باقی مانده از سال ۲۰۲۰،  در استان انتاریو بسته شد 

 

استان انتاریو برنامه پذیرش نیروی متخصص دارای پیشنهاد کار در یکی از مشاغل مورد تقاضا را در مدت زمان باقی مانده از سال ۲۰۲۰ بست. 

در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰، ویب سایت برنامه نامزدی استانی انتاریو اعلام کرد، پذیرش نیروهای متخصص دارای پیشنهاد کار در یکی از مشاغل مورد تقاضا را که به عنوان برنامه مهاجرتی استانی (Employer Job Offer in-Demand Skills) شناخته می شود در مدت باقی مانده از سال ۲۰۲۰ متوقف می کند. طبق گفته دولت انتاریو، این استان برای سال جاری به میزان لازم افراد واجد شرایط در این برنامه را ثبت نام نموده است.

این برنامه مخصوص آن عده از افرادی است که پیشنهاد کاری مشخصی در حوزه های مورد نیاز استان انتاریو را دارند و هم چنان قصد اقامت دائم و کار در این استان را داشته باشند. 

دولت کانادا اعلام کرد که برنامه بازسازی اقتصادی کانادا از طریق مهاجرت را در دستور کار قرار می دهد

 

آقای مارکو مندیسینو وزیر مهاجرت کانادا در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ جدول اولویت بندی برنامه های مهاجرتی کانادا  برای بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ را اعلام نمود. در این برنامه اعلامی اهداف مهاجرتی کانادا با افزایشی معقول به سمت کمک به بازسازی اقتصاد کانادا بعد از دوران کرونا متمایل شده است. هدف دولت کانادا این است که این برنامه ها موجب رشد اقتصادی بیشتر و ایجاد شغل های جدید بمنظور تقویت طبقه متوسط جامعه کانادا گردد.

مطابق اعلام اداره  مهاجرت کانادا شیوع بیماری کرونا موجب شده است که نقش مهاجران در رفاه و توسعه اقتصادی کانادا در همه حوزه ها بیش از پیش آشکار گردد. بخش سلامت و درمان اصولا متکی به مهاجرت می باشد تا بتواند جامعه کانادا را در امنیت و سلامت نگه دارد.سایر بخش های اقتصادی از جمله بخش فناوری اطلاعات، کشاورزی، تولید همگی متکی بر استعدادها و توانمندی هایی است که مهاجران یکی از ستون های اصلی آن می باشد. این بخش ها بمنظور پایدار نگاه داشتن زنجیره تامین کالا و خدمات و نیز توسعه کسب و کارهای کوچک و ایجاد اشتغال برای کانادایی ها نیازمند مهاجرت می باشند.

مهاجران نه تنها برای عبور کانادا از دوران سخت کرونا موثر می باشند بلکه برای برنامه های بازسازی اقتصادی میان مدت و بلند مدت کانادا نیز تاثیر مفید و مستقیم دارند. کانادایی ها شاهد آنند که مهاجران از طریق مشارکت مستقیم در نظام درمانی و سلامت کانادا به کانادایی ها کمک کرده اند. در این دوره بازسازی اقتصادی مهاجران نه تنها منبع تامین نیروی متخصص مورد نیاز بیزینس های کانادایی می باشند بلکه از طریق ایجاد بیزینس های جدید نیز در فرایند بازسازی اقتصادی کانادا نقش مفید و فعالی ایفا می کنند.

هرچند اداره مهاجرت کانادا در دوران کرونا رسیدگی به پرونده های مهاجرتی را متوقف ننموده است ولیکن محدودیت های جهانی برای سفرهای بین المللی عملا موجب کاهش ظرفیت پذیرش مهاجر در ماه های اخیر شده است. بمنظور جبران این کاهش پذیرش مهاجر کانادا آمادگی پذیرش نیروی کار مورد نیاز برای پر کردن فرصت های شغلی موجود را دارد تا بتواند به اهداف مهاجرتی تعیین شده دست یابد. از این جهت کانادا در نظر دارد که دست کم معادل یک درصد جمعیت خود را به صورت سالانه از طریق مهاجرت جذب کند. برای این منظور برنامه دولت این است که در سال ۲۰۲۱ تعداد ۴۰۱ هزار نفر و در سال ۲۰۲۲ تعداد ۴۱۱ هزار نفر و در سال ۲۰۲۳ تعداد ۴۲۱ هزار نفر را از طریق اعطای اقامت دائمی جذب نماید. قبل از کرونا قرار بر این بود که در سال ۲۰۲۱ ۳۵۱ هزار نفر و در سال ۲۰۲۲ ۳۶۱ هزار نفر جذب شوند.

به موازات استقبال از مهاجرت، تامین امنیت و سلامت کانادایی ها همچون گذشته اولویت نخست دولت کانادا خواهد بود و برای این منظور، تدابیر لازم نیز پیش بینی شده است.

مهمترین محورهای این سیاست مهاجرتی جدید به شرح زیر است:

- افزایش ظرفیت پذیرش در طول سه سال آینده برای جبران افت میزان پذیرش در سال ۲۰۲۰

- تمرکز بر رشد اقتصادی از طریق اختصاص ۶۰ درصد ظرفیت پذیرش به روش های مهاجرتی اقتصادی

- تداوم تمرکز بر روش های مبتنی بر نوآوری و نیز برنامه های مهاجرتی محلی و استانی بمنظور پوشش نیازهای بازار اشتغال در هر منطقه از کانادا

- ایجاد زیرساخت های رایانه ای جدیدی برای تقویت سامانه های اطلاعاتی اداره مهاجرت

- بالا بردن امتیاز زبان فرانسه در برنامه های مهاجرتی بمنظور تقویت جوامع فرانسوی زبان خارج از کبک

- تعهد به پذیرش سالانه دست کم ۵۰۰ نفر از طریق روش های اقتصادی فعلی برای کسانی که داوطلب روش پناهندگی می باشند.

- پیش بینی روشی برای متقاضیان پناهندگی در داخل خاک کانادا که بین ۱۳ مارچ تا ۱۴ آکوست ۲۰۲۰ مستقیما در مراکز درمانی کانادا به مشاغل مربوط به نگهداری از بیماران کرونا اشتغال داشته اند.

Placeholder Image

شهرهای کوچک کانادا، جذابیت بیشتری برای تازه واردان دارند

 

باور عمومی بر این است که تازه واردان به کانادا معمولا شهرهای بزرگی مثل تورنتو، ونکوور و مونتریال را برای زندگی انتخاب می نمایند. اما نظرسنجی که اخیرا توسط دانشگاه (Guelph) در کانادا انجام یافته نشان می دهد که تازه واردان ترجیع می دهند تا شهرهای کوچک تر را برای شروع زندگی در این کشور انتخاب نمایند.

یکی از دلایل انتخاب شهرهای کوچک توسط تازه واردان هزینه های کمتر زندگی در مقایسه با شهرهای بزرگ عنوان شده است. هم چنان گفته شده که جمعیت شهرهای کوچک و متوسط در کانادا رو به کاهش است و به همین دلیل مسئولان شهرهای کوچک با خوشحالی از تازه واردان استقبال می نمایند.

دولت آلبرتا دو برنامه جدید مهاجرتی برای جذب فارغ التحصیلان خارجی ایجاد خواهد کرد

 

به نقل از CBC Calgary و بنا به اعلام وزیر کار و مهاجرت استان آلبرتا، دو روش جدید مهاجرتی که یکی از آنها برای فارغ التحصیلان بین المللی مقیم در استان آلبرتا تهیه گردیده و از امروز دوشنبه ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ قابل اجرا است، دانشجویان خارجی را که اخیرا از دانشگاهها و دیگر موسسات آموزشی این استان فارغ التحصیل گردیده است را تشویق به کار آفرینی و  فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات در این استان می نماید.

روش دومی که ویزای استارت آپ برای فارغ التحصیلان خارجی نامیده شده، از ژانویه ۲۰۲۱ شروع به کار خواهد کرد. در این روش فارغ التحصیلان با استعدادی که از دانشگاهها و موسسات آموزشی امریکا فارغ التحصیل شده اند تشویق به کار آفرینی و زندگی در استان آلبرتا خواهند شد.

هم چنان وزیز کار و مهاجرت دولت آلبرتا اعلام کرده است که دولت این استان برای حمایت ازکارگران این استان، تعداد و انواع مشاغل موجود برای کارگران خارجی موقت را در هماهنگی با دولت فدرال در این استان محدود خواهد نمود، اقدامی که به گفته وی موجب آزاد شدن مشاغل  برای آلبرتایی هایی که بدنبال کار هستند خواهد شد.

به تعداد ۲۱ کار آفرین جدید از دولت انتاریو دعوتنامه دریافت کردند

 

به تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، برنامه نامزدی استانی انتاریو (OINP) برای ۲۱ کار آفرین جدید خارجی دعوت نامه صادر کرد. دولت انتاریو برای پنجمین بار در سال جاری و مجموعا ۱۱۲ کار آفرین خارجی را دعوت به سرمایگذاری در این استان کرده است.

در سال ۲۰۲۰ کانادا به تعداد ۲۵۵ خویش فرما اقامت دائم اعطا نموده  است

 

علی رغم تاثیر منفی بیماری همه گیر کرونا بر روند پذیرش مهاجران و کاهش نسبی پذیرفته شده گان برنامه های مختلف مهاجرتی، کانادا برنامه ها و مسیرهای دریافت اقامت دائم مهاجران واجد الشرایط را حمایت کرده است. یکی از این برنامه های مهاجرتی که منجر به دریافت اقامت دائم کانادا می شود، برنامه خویش فرمایی یا (SEPP) می باشد که به هنرمندان و ورزشکاران با استعداد خارجی اجازه می دهد بطور دائم در کانادا اقامت نمایند. این برنامه مهاجرتی شامل ورزش کاران و دست اندرکاران امور ورزشی و هنرمندان و فرهنگیان واجد شرایط می باشد.

درسال ۲۰۲ کانادا به ۲۵۵ مهاجر خویش فرما خوش آمد گفته که از این تعداد ۱۱۰ متقاضی در استان بریتیش کلمیبا، ۱۰۵ نفر در استان انتاریو و مابقی در دیگر استان ها و مناطق کانادا مستقر گردیده اند.

استان آلبرتا با آزمایش جدید کووید-۱۹ دوره قرنطین را به دو روز کاهش داده است

 

دولت آلبرتا سیستم جدید آزمایش کووید-۱۹ را معرفی نموده که ظرف ۴۸ ساعت نتیجه آن مشخص می شود. بنا به اعلام دولت استان آلبرتا، با این روش جدید و در صورتیکه نتیجه آزمایش افراد منفی تثبیت گردد دوره قرنطین از ۱۴ به ۲ روز کاهش خواهد نمود. اگر این روش جدید موفقیت آمیز و پایدار باشد ممکن در سایر استان ها و مناطق در کانادا نیز مورد استفاده قرار گیرد. 

کانادا طی سال ۲۰۲۰، بیشتر از ۲۰۰ ویزا از طریق برنامه استارت آپ صادر نموده است

 

طبق آمار اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، این کشور در سال ۲۰۲۰ از طریق ویزای استارت آپ به تعداد ۲۰۰ متقاضی اقامت دائم این کشور را داده است.

تقریبا نیمی از حدود ۲۰۰ ویزای استارت آپ صادر شده به مالکان شرکت های صادر گردیده که در استان انتاریو مستقر شده اند. استان بریتیش کلمبیا ۶۵ شرکت استارت آپ را به خود جلب کرده و آلبرتا از ۱۵ ایده استارت آپ استقبال نموده است. بقیه کار آفرینان از طریق استارت آپ سرمایه گذاری خود را در استان های نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و مانیتوبا آغاز کرده اند.

هم چنان داده های اداره مهاجرت و شهروندی کانادا مشخص ساخته است که در سال ۲۰۱۹ تعداد ویزا های صادر شده دو برابر بیشتر از سال جاری بوده و در مجموع ۵۵۵ شرکت در سال ۲۰۱۹ از طریق برنامه استارت آپ به کانادا مهاجرت نموده و اقامت دائم این کشور را دریافت نموده بودند. هم چنان گفته شده که دلیل کاهش ویزای استارت آپ در سال جاری شیوع بیماری همه گیر COVID-19 می باشد که حجم مهاجرت متقاضیان استارت آپ را با کاهش مواجه ساخته است.

سیاست های مهاجرتی کانادا عنوان بهترین را در بین کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بدست آورد

 

گزارش ها و داده های اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که این کشور در بسیاری از جنبه ها و روشهای مهاجرتی موفقیت های بزرگی داشته است. بر اساس داده های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، کانادا سالانه بیشترین کارگران ماهر خارجی را در بین کشورهای عضو می پذیرد.

 هم چنان گفته شده، کانادا یکی از بهترین و با تجربه ترین سیستم های مهاجرتی برای کارگران ماهر را دارد که به عنوان یک الگو و شاخص برجسته در بین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی شناخته می شود. در این گزارش همچنین ذکر گردیده که تدوین سیاست های مهاجرتی کانادا تماما بر اساس تجزیه و تحلیل های علمی و  نتایج داده ها و گزارش های برنامه های مختلف مهاجرتی اتخاذ می گردد.

هر پناهنده در حدود ۱۳ تا ۲۰ هزار دلار خرج روی دست مالیات دهنده گان کانادایی میگذارد

 

طبق گزارشی از موسسه لیکس بیس، در سال  ۲۰۱۸، مالیات دهندگان کانادایی حدود ۱۳ تا ۲۰ هزار دلار برای رسیدگی به هر درخواست پناهندگی در کاناد پرداخت نموده اند.

مبالغ پرداختی برای کمک های حقوقی، رفاه اجتماعی، بیمه درمانی و خدمات آموزشی، از بودجه دولت فدرال و استان ها برای هر پناهنده به مصرف رسیده است.

کانادا ممکن است محدودیت های سفر برای دانشجویان بین المللی را به طور کامل لغو نماید

 

اگر ویروس کرونا محدودیت های سفر برای دانشجویان بین المللی را بوجود نمی آورد، هرساله ماه سپتامبر محبوب ترین زمان ورود دانشجویان خارجی به کانادا بود.

بنا به اعلام اداره مهاجرت و شهروندی کاندا، اگر موسسات آموزشی تأیید شده محل تحصیل دانشجویان (DLI) دارای طرح Covid-19 مورد تأیید دولت باشند، دانشجویان آنها به زودی می توانند برای ادامه تحصیل به کانادا بیایند.

لیست کامل موسسات آموزشی مورد تأیید دارای پلان کووید-19 در تاریخ ۲۰ اکتبر در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

قابل یاد آوری است،  علی رغم محدودیت های سفر به کانادا، طی دوماه گذشته این کشور حدود ۵۶ هزار اجازه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مرحله اول صادر نموده است که در مقایسه با ایالات متحده امریکا که در مدت مشابه فقط ۱۴۵ اجازه تحصیل به دانشجویان خارجی صادر نموده عدد قابل توجهی می باشد.

برای اسپانسرشیپی پدر و مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ به چه میزان از درآمد مالی نیاز است

 

 

یکی از شرایط اصلی برای اسپانسرشیپی والدین و پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها دارا بودن در آمد مشخص و اثبات آن به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا توسط اسپانسر کننده گان می باشد.

در صورتیکه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اسپانسر کننده ای را واجد شرایط اسپانسرشیپی تشخیص دهد، شخص اسپانسر کننده و حمایت کننده مالی آن (کوساینر) میبایست در سه سال مالیاتی قبل از تاریخ ارسال درخواست اسپانسرشیپی در آمد مشخصی را به سازمان مالیاتی کانادا گزارش نموده باشند.

از آنجاییکه برنامه اسپانسرشیپی والدین در سال 2020 دیرتر از تاریخ های معمول در سالهای قبل آغاز گردیده است و اسپانسر کننده گان تقریبا در اواخر سال جاری دعوت به ارائه درخواست های اسپانسرشیپی خواهند گردید، پیش بینی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بر این است که در ماههای اول و دوم سال 2021 درخواست های کامل اسپانسرشیپی را در یافت خواهد نمود و به همین دلیل در آمد اسپانسر کننده گان را برای سالهای مالیاتی 2018 ،2019 و 2020 مورد ارزیابی قرار خواهند داد. هم چنان گفته شده که در زمان درخواست اسپانسرشیپی، اکثر درخواست کننده گان گزارش مالیاتی سال 2020 خود را آماده نخواهند داشت ولی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به گزارش های مالیاتی سالهای 2018 و 2019 آنها اکتفا خواهد نمود تا اسپانسر کننده گان به محض دریافت گزارش مالیاتی سال 2020 خویش آن را ارائه نمایند.

جدول ذیل در آمد لازم برای اسپانسرشیپی را در استان ها و مناطق مختلف کانادا به جز از استان کبک نشان می دهد.

2018

2019

2020

سه سال مالیاتی قبل از روز در خواست اسپانسرشیپی

$ 40, 379

$ 41,007

$ 32,899

دو نفر

$49,641

$50,414

$40,445

سه نفر

$60,271

$61,209

$49,106

چهار نفر

68,358

$69,423

$55,695

پنج نفر

$77,095

$78,296

$62,814

شش نفر

$85,835

$87,172

$69,935

هفت نفر

$8,740

$8,876

$7,121

اگر بیشتر از هفت نفر باشند برای هر شخص اضافه

 

باید یاد آور شد، از آنجاییکه ممکن است بعضی از اسپانسر کننده گان در سال مالی 2020 تحت تأثیر بیماری کرونا قرار گرفته و در آمد شان کاهش یافته باشد، در آمد مورد نیاز برای اسپانسرشیپی در سال مالی 2020 به جای حداقل درآمد لازم به اضافه 30 درصد به حداقل در آمد لازم کاهش یافته است.

تمایل به برنامه اسپانسرشیپی والدین در کانادا بسیار گسترده بوده است

 

با اعلام بازگشایی اسپانسرشیپی والدین، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها (PGP) تعداد زیادی از شهروندان و دارنده گان اقامت دائم کانادا با علاقه مندی زیاد منتظر هستند تاجزئیات شرایط جدید اعلام گردد تا آنها بتوانند جزئی از ده هزار متقاضی باشند که درسال ۲۰۲۰ می توانند والدین خود را اسپانسر نمایند.

با آنکه دولت کانادا اعلام نموده است تعداد پذیرفته شده گان در سال ۲۰۲۱ را سه برابر خواهد نمود ولی اشتیاق و علاقه مندی کانادایی ها برای این برنامه درسال جاری بیشتر از انتظار بوده است. باید متذکر شد که دولت کانادا تا اواخر ماه جون ۲۰۲۰، به تعداد ۶۱۷۰ درخواست های اسپانسرشیپی والدین، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ را پذیرفته است که کمی بیشتر از یک چهارم تعداد پذیرفته شده گان در دوره مشابه سال ۲۰۱۹ می باشد.

باید یاد آور شد که بعد از روی کار آمدن دولت لیبرال در سال ۲۰۱۵، قبولی پرونده های اسپانسرشیپی والدین بطور چشمگیری افزایش یافته بود که بحران کرونا در سال ۲۰۲۰ این روند را با کاهش قابل توجهی مواجه ساخته است. با اعلام پذیرش ۳۰ هزار پرونده در سال ۲۰۲۱، دولت قصد جبران کاهش سال ۲۰۲۰ را دارد تا زمینه بیشتری برای افرادی که در سال جاری قادر به تکمیل پرونده اسپانسرشیپی والدین خود نیستند فراهم گردد. 

در طی یک هفته حدود ۱۶هزار غیر کانادایی وارد این کشور شده اند

علی رغم اعتقاد عمومی مبنی بر بسته بودن مرزهای کانادا، موارد استثنایی زیادی وجود دارد که اجازه می دهد تا کارگران خارجی، شهروندان کانادایی و خانواده های آنها، دانشجویان بین المللی و افراد دیگری وارد کانادا شوند. بنا به اعلام پلیس مرزبانی کانادا، طی یک هفته و در روزهای ۲۷-۲۱ سپتامبر بیشتر از ۴۹ هزار مسافر از طریق هوا وارد کانادا شده اند که بیشتر از ۱۶ هزار نفر آنها غیر کانادایی بوده اند.

وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا از بازگشایی مجدد اسپانسرشیپی والدین خبرداد

 

بنا به اعلام اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برنامه اسپانسرشیپی والدین از ساعت ۱۲ ظهر ۱۳ اکتبر به وقت شرق کانادا باز و تا ساعت ۱۲ ظهر تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت تا متقاضیان علاقه مندی خود را برای اسپانسرشیپی والدین اعلام نمایند. بعد از این مرحله، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بطور اتفاقی و حداکثر  تا سقف ۱۰ هزار پرونده را انتخاب نموده و به متقاضیان ۶۰ روز فرصت خواهد داد تا مدارک لازم را به طور کامل به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال نمایند. بنا به اعلام جدید، سهمیه سال ۲۰۲۰ به تعداد ۱۰ هزار و از سال ۲۰۲۱ به تعداد ۳۰ هزار پرونده خواهد بود. 

کانادا معافیت های جدید محدودیت های سفر به این کشور را اعلام نمود

 

براساس برنامه ای جدیدی که قرار است به زودی اجرایی گردد، خانواده های اشخاصی که شهروندی و یا اقامت دائم کانادا را دار را هستند، در صورت داشتن شرایط ذیل از محدودیت های وضع شده قبلی سفر بخاطر کووید ۱۹ معاف خواهند بود.

۱. افرادی که حداقل در یک سال گذشته با شهروندان کانادا و یا دارنده گان اقامت دائم این کشور روابط عاشقانه داشته اند.

۲. فرزندان بالغ دارنده گان شهروندی و اقامت دائم کانادا.

۳. نوه های دارنده گان شهروندی و اقامت دائم کانادا.

۴. خواهران و برادران تنی و ناتنی شهروندان و دارنده گان اقامت دائم این کشور.

۵. پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های دارنده گان شهروندی و اقامت دائم کانادا.

هم چنان دولت کانادا در حال معرفی برنامه ای جدید دیگری است تا شهروندان خارجی به دلایل انسان دوستانه ای مانند، عیادت از عزیزان و نزدیکان خود که بیمار هستند و یا نیاز به مراقبت و توجه دارند و هم چنان شرکت در مراسم خاکسپاری دوستان و نزدیکانشان، بدون محدودیت های قبلا وضع شده و به دلایل انسان دوستانه بتوانند به این کشور سفر نمایند.

در معافیت های جدید گفته شده که تمامی مسافران پروتکول های بهداشتی وضع شده مانند چهارده روز قرنطین را میبایست رعایت نمایند. اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های ذکر شده به تاریخ ۸ اکتبر در ویب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا قابل دسترس برای عموم خواهد بود.  

پلیس مرزبانی کانادا دو شخص را متهم به همکاری با متقاضیان غیر واقعی پناهندگی در کانادا نمود

 

بنا به گزارش CBC NEWS))، پلیس مرزبانی کانادا (CBSA)، دو نفر از ساکنین شهرهای ونکوور و دلتا را متهم به تبانی با شهروندان خارجی مخصوصا افرادی از کشورهای اروپایی مرکزی، برای طرح ادعاهای جعلی پناهندگی در کانادا نمود. این دو شخص به جرایم متعدد از جمله: جعل، ارائه مشاوره و اطلاعات نادرست و استفاده از مدارک ساختگی به پناهندگان متهم می باشند. هم چنان گفته شده که این اشخاص جرایم فوق را بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ مرتکب شده اند که یکی از متهمین در آن زمان به عنوان وکیل و دیگری به عنوان مترجم فعالیت داشته اند. دادگاه این دو متهم به تاریخ ۶ اکتبر در سوری برگزار خواهد شد. 

کانادا پذیرنده ترین کشور جهان برای مهاجران است

 

موسسه گالوپ (Gallup) به عنوان یکی از معتبرترین موسسات نظرسنجی جهانی، در نظرسنجی اخیری که انجام داده، کانادا را به عنوان پذیرنده ترین کشور برای مهاجران در دنیا انتخاب نموده است.

وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا از تأیید ۵۶۰۰۰ اجازه مرحله اول تحصیل دانشجویان خارجی خبرداد

 

بنا به اعلان وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا به تعداد ۵۶ هزار متقاضی تحصیل در کانادا اجازه تحصیل در مرحله اول و به صورت آن لاین را دریافت نموده اند.

 لازم به یاد آوری است که در این اواخر اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تحصیل در کانادا را دو مرحله ای ساخته است. بر اساس این برنامه و در صورتیکه با مرحله اول  تقاضای تحصیل متقاضیان موافقت صورت گیرد، دانشجویان می توانند تحصیلات خود را به صورت آنلاین در حالی که هنوز در خارج از کانادا هستند شروع نمایند، و سپس بعد از تکمیل انگشت نگاری و دیگر مدارک مورد نیاز منتظر نتیجه مرحله دوم و نهایی ویزای تحصیلی خود باشند، زیرا مراکز خدمات ویزا و انگشت نگاری کانادا هنوز به طور کامل در سراسر دنیا بازگشایی نشده و شهروندان بعضی از کشور ها مانند  ایرانیان برای سفر به کشورهای دیگر و برای انگشت نگاری با محدودیت مواجه هستند.

لازم به یاد آوری است، دانشجویان بین المللی علاوه بر نقشی که در غنی سازی فرهنگ کانادا دارند، سالانه حدود ۲۲ بیلیون دلار به اقتصاد این کشور نیز کمک می رسانند.

تسریع در روند بررسی پرونده های اسپانسرشیپی همسر در کانادا

 

در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از تسریع روند بررسی درخواست های اسپانسرشیپی همسرخبرداد. هدف از این تسریع پیوستن همسران به یکدیگر و شروع زندگی مشترک در کانادا اظهار شده است.

هم چنان گفته شده که تعداد آفیسرهای مسئول در پرونده های اسپانسرشیپی تا ۶۶ درصد افزایش یافته تا این پرونده ها را با سرعت، بررسی و زمان انتظار پیوستن زوجین به همدیگر را کاهش دهند. هم چنان اعلام گردیده که به منظور تسریع پرونده های اسپانسر شیپی، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در حال استفاده از تکنولوژی جدید آزمایشی است تا درخواست های را که بصورت کاغذی ارائه گردیده اند را دیجیتالی در دسترس آفیسرهای مسئولی که از راه دور و در دفاتر متعدد اداره مهاجرت کار می کنند قرار دهد تا آنها بتوانند با دقت بیشتر و راحتی، درخواست ها را پردازش نمایند.

با این ابتکار جدید، هدف اداره مهاجرت تسریع، اولویت بندی و نهایی سازی حداکثر ۶۰۰۰ پرونده اسپانسرشیپی در هر ماه و در سه ماه باقی مانده سال ۲۰۲۰ اعلام شده است. در نه ماه گذشته سال و تا پایان سال جاری تعداد بررسی پرونده های اسپانسرشیپی همسر به حدود ۴۹۰۰۰ خواهد رسید.

معافیت انگشت نگاری برای متقاضیان اقامت دائم که قبلا  انگشت نگاری انجام داده اند

 

در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برنامه جدیدی را اعلام نمود که بر  اساس آن هزاران متقاضی اقامت دائم کانادا که در ده سال گذشته انگشت نگاری انجام داده اند، نیاز به انجام انگشت نگاری مجدد برای اقامت دائم در کانادا را ندارند.

 این سیاست، در برگیرنده متقاضیان اقامت دائم در داخل و خارج کانادا می باشد که قبلا درخواست های اقامت دائم خویش را ارائه داده اند و در انتظار دریافت نتیجه پرونده خود می باشند.

 هم چنان متقاضیانی که جدیدا برای اقامت دائم اقدام می نمایند نیز از این معافیت مستفید خواهند شد. این سیاست جدید، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا را کمک می نماید تا فرآیند رسیدگی به درخواست های اقامت دائم متقاضیان از جمله کارگران خارجی و دانشجویان بین المللی را که قبلا انگشت نگاری انجام داده اند ولی بخاطر همه گیری ویروس کرونا قادر به انجام انگشت نگاری جدید نیستند تسریع و تسهیل نماید.

یکی از روش های کمتر شناخته شده برای اسپانسری اعضای خانواده به کانادا

 

یکی از روش های موجود ولی کمتر شناخته شده برای اسپانسرشیپی اعضای خانواده دارنده گان شهروندی و اقامت دائم کانادا، بنام " lonely Canadian Program" یا برنامه تنهایی کانادیی می باشد. بر اساس این برنامه ممکن است متقاضیان واجد شرایط بتوانند دختر و پسر بالغ خودشان، یا خواهر و برادر، عمو، دایی، عمه، خاله، خواهر زاده و برادر زاده خود را برای مهاجرت به کانادا دعوت نمایند.

به منظور آنکه دارنده گان اقامت دائم و شهروندی کانادا واجد شرایط دعوت اعضای خانواده خویش باشند، میبایست ثابت نمایند که در کانادا و خارج از آن ، همسر، فرزند، پدر، مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگی که دارای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا هستند را ندارند. قابل یاد آوریست که در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۹۰ دعوت نامه اقامت دائم از طریق برنامه اسپانسرشیپی اعضای خانواده صادر شده است. 

 درخواست های کاغذی مبتنی به برنامه های نامزدی استانی که همراه با پیشنهاد شغلی هستند، موقتا معطل قرار می گیرند

 

بنا به اعلام اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، از تاریخ ۱۷ سپتامبر تا ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰، دولت های استانی کانادا اجازه دارند تا آن عده از درخواست هایی را که به شکل کاغذی و از طریق برنامه های نامزدی استانی و تا قبل از ۱۸ مارچ ۲۰۲۰ ارائه گردیده است، و تاریخ اعتبار پیشنهاد شغلی درخواست کننده گان بخاطر تاثیرات ویروس کرونا به اتمام رسیده است را تا تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۲ به حالت انتظار نگهدارند تا متقاضیان قادر به پیداکردن کارفرمای جدید گردند.

بعضی از خدمات مهاجرتی بصورت حضوری و محدود از سر گرفته خواهند شد

 

به تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از، ازسرگیری تدریجی حضوری بعضی از خدمات مهاجرتی خبرداد. بنا به اعلان این اداره و اعتبار از تاریخ ۲۱ سپتامبر، بعضی از خدمات مهاجرتی مانند دادگاههای مهاجرتی و امتحان مجدد شهروندی در دفتر اداره مهاجرت و شهروندی کاناد در ونکوور و خدمات مرتبط به اقامت دائم مانند دریافت کارت های اقامت دائم و مصاحبه های تعیین وضعیت درخواست کننده گان اقامت دائم، در دفاتر اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در شهرهای مونتریال و Etobicoke انتاریو دوباره و بصورت حضوری شروع خواهند شد. هم چنان دفاتر اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در شهرهای همیلتون، کلگری، ادمنتون و نیاگارا فالز برای متقاضیان پناهندگی بصورت محدود خدمات ارائه خواهند داد.

استان انتاریو از صدور ۷۴۱ دعوت نامه جدید برای متقاضیان خارجی که از طریق برنامه نامزدی استانی انتاریو (OINP) اقدام نموده بودند خبرداد

 

بتاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰، برنامه نامزدی استان انتاریو ۷۴۱ دعوت نامه جدید برای متقاضیان خارجی صادر نمود. بنا به اعلان برنامه نامزدی استان انتاریو، این استان  درسال ۲۰۲۰ مجاز به دعوت ۷۶۰۰ متقاضی از طریق استریم نامزدی استانی خواهد بود که تا این تاریخ بطور مجموعی، ۵۵۵۵ دعوت نامه برای متقاضیان تمامی کلاس ها از طریق روش نامزدی استانی ارسال نموده است. 

اداره مهاجرت استان انتاریو مصاحبه استانی پرونده های کارآفرینی را به صورت مجازی برگزار می کند.

 

با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم امکان مراجعه حضوری داوطلبان برای برگزاری مصاحبه های حضوری در پرونده های کارآفرینی، در اقدامی جدید، مصاحبه های استان انتاریو در این روش مهاجرتی به صورت مجازی و از راه دور برگزار می شود. اخیرا این سازمان نیز دعوت نامه برخی از موکلین که از روش مهاجرتی فوق اقدام نموده بودند را دریافت کرده است.

انتظار می رود استان بریتیش کلمبیا نیز اقدام مشابه را در دستور کار قرار دهد.

 

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، کانادا بیشتر از صد هزار اجازه کار از طریق برنامه بین المللی جابجایی صادر نموده است

 

برنامه تحرک بین المللی کانادا یا (The International Mobility Program) روشی است که به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا کارگران خارجی را به شکل موقت و بدون نیاز به تایید ارزیابی بر بازار کار (LMIA) استخدام نمایند. اجازه کار در چهارچوب برنامه بین المللی جابجایی موقت برای افرادی صادر می شود که از طریق برنامه های مختلفی مانند، کار آفرینی و خویش فرمایی، برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfer)، موافقت نامه های بین المللی تجاری کانادا با سایر کشورها، مبادلات علمی، همسران کارگران ماهر، دانشجویان بین المللی و برخی از روش های دیگر اقدام نموده باشند.

قابل یاد آوری است که درسال ۲۰۱۹، کانادا مجموعا بیشتر از سیصد هزار اجازه کار از طریق برنامه جابجایی بین المللی (IMP) صادر نموده بود. اما نیمه اول سال ۲۰۲۰ این رقم به ۱۰۴۴۸۵ رسید که علت شدید افت آن تاثیرات منفی ناشی از بحران اپیدمی کرونا در جهان و کانادا می باشد.

چه استانهایی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ بیشرین سود را از برنامه اکسپرس انتری برده اند؟

 

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، استان انتاریو بیشترین تعداد دعوت شده گان از طریق برنامه اکسپرس انتری را به خود اختصاص داده است. این استان تقریبا ۶۰ درصد کل متقاضیان مهاجرت از طریق برنامه اکسپرس انتری را از آن خود ساخته و استان های بریتیش کلمبیا با حدود ۲۱ درصد و آلبرتا با حدود ۱۰ در صد در ردیف های دوم و سوم قرار گرفته اند. باقی استان های کانادا  سهم کمتر از ۹ درصد کل متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه را داشته اند. منطقه نوناووت (Nunavut) تنها ناحیه ای درکانادا است که در این مدت هیچ دعوت نامه ای از طریق اکسپرس انتری صادر ننموده است. 

کانادا تا اوایل سپتامبر حدود هفتاد هزار دعوت نامه (ITA) از طریق برنامه های مختلف اکسپرس انتری صادر نموده است

 

به تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، سومین دور پذیرش جامع مختص در تمام برنامه های مرتبط به اکسپرس انتری را برگزار نمود. در این دور کانادا ۴٬۲۰۰ دعوت نامه یا (ITA) برای متقاضیان اقامت دائم که از طریق  برنامه های Federal Skilled worker programs،

Federal Skilled Workers Trade ،Canadian Experience Class و Express Entry هماهنگ با برنامه های استانی اقدام نموده بودند ارسال نمود.

 حداقل امتیاز این دور از سیستم جامع رتبه بندی ، ۴۷۵ بوده است که یک امتیاز کمتر از دور قبلی که در ۵ اگست برگزار گردیده بود می باشد. باید یادآور شد که تا تاریخ ۳۱ اگست تعداد ۱۴۲٬۱۹۲ متقاضی در سیستم جامع ثبت نام کرده بودند که ۱۸۰ نفر بیشتر نسبت به سال قبل و در همین تاریخ را نشان می دهد. قابل ذکر است که کانادا درسال ۲۰۲۰، به طور کلی در ۲۹ ناک تعداد ۶۹٬۹۵۰ دعوت نامه  برای متقاضیان صادر کرده است.

دولت بریتیش کلمبیا ۴۲۸ دعوت نامه جدید از طریق برنامه مهاجرت استانی بی سی (BCPNP) صادر نمود

 

در جدیدترین پذیرش مرتبط به برنامه مهاجرت استان بریتیش کلمبیا BCPNP،  که به تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار گردید، دولت بریتیش کلمبیا به تعداد ۴۲۸ دعوت نامه برای متقاضیان دسته های Skills Immigration و اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا (EEBC) در چهارچوب برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BCPNP) ارسال نمود.

برنامه کار آفرینی بریتیش کلمبیا دعوت نامه های جدید برای متقاضیان کار آفرینی صادر نمود

 

به تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۰، دولت بریتیش کلمبیا به تعداد ۶ دعوت نامه برای علاقه مندان برنامه اصلی سرمایه گذاری استان بی سی یا همان برنامه ۲۰۰ هزار دلاری (Base Category) و ۵ دعوت نامه نیز برای متقاضیان برنامه منطقه ای استان بی سی ( Regional Pilot) که بنام برنامه ۱۰۰ هزار دلاری نیز شناخته می شود ارسال نمود.

در این دور کمترین امتیاز برای استریم سرمایگذاری اصلی بی سی ۱۲۶ و برای برنامه سرمایگذاری منطقه ای بی سی ۱۲۸ بوده است. 

دادگاه های رسیدگی به درخواست های پناهندگی از اواسط سپتامبر بطور کامل از سرگرفته خواهد شد

بنا به اعلام هیأت مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRB) از تاریخ ۱۴ سپتامبر، رسیدگی به درخواست ها و دادگاه های پناهندگی بطور کامل از سرگرفته خواهد شد. بنا به گزارش روزنامه (Star) از اوایل ماه مارس ۲۰۲۰ و اوج شیوع کرونا، هیأت مهاجرت و پناهندگی (IRB) رسیدگی به درخواست های پناهندگی و برگزاری دادگاه های پناهندگی را بخاطر جلوگیری از شیوع کرونا به تعلیق در آورد که این امر باعث انباشته شدن حدود نود هزار درخواست پناهندگی در هیأت مهاجرت و پناهدگی این کشور گردید. قابل یاد آوری است که رسیدگی به درخواست های پناهندگی و برگزاری دادگاه ها به تدریج از ماه جولای شروع گردیده ولی بنا به اعلام اخیر این روند از اواسط سپتامبر بطور کامل از سرگرفته خواهد شد.

 احتمالا انجام فلگ پولینگ و یا "پرچم زنی" برای متقاضیان ویزای کار کانادا متوقف گردد

 

متعاقب اجازه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای عدم ترک خاک این کشور به دارنده گان ویزای توریستی  که متقاضی ویزای کار هستند و یا پیشنهاد معتبر کار از کارفرمایان کانادایی دارند، حال گفته می شود که این برنامه احتمالا باعث توقف همیشگی Flag Polling، فلگ پولینگ (پرچم زنی) و یا حداقل توقف موقتی آن تا اواخر مارچ ۲۰۲۱ خواهد گردید. Flag Poling عمل موقت خروج از مرزهای آبی و خاکی کانادا به امریکا برای چند ساعت می باشد به منظور بدست آوردن اجازه کار، تحصیل، تغییر وضعیت و تأیید اعتبار اقامت دائم و برگشت دوباره به خاک کانادا. در نوامبر ۲۰۱۹، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا پرچم زنی به منظور اجازه کار بعد از تحصیل (PGWP) را برای دانشجویان بین المللی متوقف و این روند را برای متقاضیان آن لاین نمود. 

دولت انتاریو ۲۱ دعوت نامه جدید از طریق برنامه کارآفرینی استانی انتاریو صادر نمود

 

در ۲۷ اگوست ۲۰۲۰، دولت انتاریو از طریق استریم کارآفرینی این استان به تعداد ۲۱ دعوتنامه جدید برای متقاضیان کارآفرینی در چهارچوب برنامه نامزدی استانی انتاریو (OINP) صادر نمود. این دوره چهارمین دوره ای است که برنامه کار آفرینی انتاریو مبادرت به صدور دعوت نامه در سال ۲۰۲۰ می نماید. حداقل امتیاز این دوره ۱۴۴ بوده است که ۱۰ امتیاز بیشتر از مرحله قبلی که در ۲۴ جون برگزار گردیده بود می باشد. در مجموع استان انتاریو در سال ۲۰۲۰ به تعداد ۹۱ دعوتنامه برای علاقه مندان کارآفرینی در این استان صادر نموده است. 

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در یک دستور العمل جدید پروسه رسیدگی به ویزاهای اقامت موقت را تمدید نمود

 

در تاریخ ۲۶ اگست، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) در اطلاعیه اعلام نمود که وضع مقررات و محدودیت های وضع شده بخاطر پاندمی کرونا برای متقاضیان ویزاهای موقت (TRV) را تا ۳۰ سپتامبر تمدید نموده است.

در دستور العمل جدید بیان شده است که محدودیتهای سفر غیرضروری شامل متقاضایان ویزاهای اقامت موقت (TRA)، مجوز سفر الکترونیکی (eTA)، ویزای تحصیلی و ویزای کاری می باشد.

دولت بریتیش کلمبیا ۷۲ دعوتنامه جدید از طریق برنامه تک پایلت (Tech Pilot) صادر نمود

 

بتاریخ ۲۵ اگست ۲۰۲۰، دولت استانی بریتیش کلمیبا در " برنامه نامزدی استانی بی سی"، ۷۲ دعوتنامه جدید برای متقاضیانی که از طریق برنامه تک پایلت اقدام نموده بودند صادر نمود.

لازم به ذکر است که این برنامه برای کمک به بخش تکنولوژی استان بریتیش کلمبیا و برای جذب نیروی کار خارجی طراحی شده است.

کانادا احتمالا به جذب مهاجرین بیشتری بعد از کرونا احتیاج داشته باشد

 

آمارها نشان می دهد که رشد اقتصادی کانادا  منوط به جذب مهاجران جدید است و بدون حضور مهاجران و کارگران ماهر با مشکل رو برو خواهد شد. به همین دلیل و بعد از ختم بحران کرونا این کشور احتمالا به کارگران بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. هم چنان بحران کرونا باعث تاخیر در رسیده گی به پرونده های مهاجرتی شده و این مسئله دولت کانادا را از رسیدن به اهداف تدوین شده  این کشور در جذب مهاجران در سال ۲۰۲۰ بازمانده است.

قابل یاد آوریست که حدود ۹ میلیون کانادایی در ۸ تا ۱۰ سال آینده باز نشسته خواهند شد و دولت کانادا میبایست این خلا را با جذب نیروی کار جدید و از طریق برنامه های مهاجرتی پر نماید تا بازار کار این کشور دچار بحران نگردد.

مرزهای کانادا با امریکا تا ۲۱ سپتامبر هم چنان بسته خواهد ماند.

کانادا اعلان نمود برای جلوگیری از انتشار بیماری کرونا مرزهای این کشور با امریکا تا ۲۱ سپتامبر هم چنان بسته خواهند ماند.

سیاست موقت عمومی جدید، به دارنده گان ویزای توریستی در کانادا این امکان را می دهد تا بدون ترک کانادا تقاضای اجازه کار نمایند.

 

روز دوشنبه ۲۴ اگست ۲۰۲۰، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا سیاست موقت عمومی را اعلان نمود که بر اساس آن دارنده گان ویزای توریستی در کانادا اجازه خواهند داشت تا در صورت داشتن پیشنهاد کاری معتبر، بدون نیاز به ترک خاک کانادا تقاضای اجازه کار نمایند.

این سیاست موقت جدید، کارفرمایانی را که در شرایط فعلی با کمبود نیروی کار مواجه هستند و هم چنان دارنده گان ویزای توریستی را که علاقه مند مشارکت در بازار کار کانادا و استفاده این کشور از مهارت و تواناییهای ایشان هستند را قادر می سازد تا از این پالیسی جدید سود ببرند.

کانادا ۳۳۰۰ دعوتنامه جدید برای متقاضایان تجربه کار کانادایی که از طریق اکسپرس انتری تقاضای اقامت دائم این کشور را نموده بودند صادر نمود

 

به تاریخ ۲۰ اگست ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به تعداد ۳۳۴۳ دعوت نامه برای افرادی که از از طریق تجربه کار کانادایی که از زیر مجموعه های روش اکسپرس انتری است صادر نمود تا برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. کمترین امتیاز در این دوره ۴۵۴ بو د که ۹ امتیاز بیشتر از دوره قبلی که در ۲۷ جولای برگزار شده بود می باشد.

قابل یاد آوریست که این برنامه برای کسانی طراحی شده است که در کانادا تحصیل و کار می نمایند.

کانادا ۶۰۰ دعوت نامه جدید برای متقاضیان  برنامه های استانی که از طریق اکسپرس انتری اقدام کرده بودند صادر نمود.

 

به تاریخ چهارشنه ۱۹ اگست ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تعداد ۶۰۰ دعوتنامه جدید برای متقاضیان برنامه های استانی که از روش اکپرس انتری استفاده کرده بودند صادر نمود. در این مرحله امتیاز ۷۷۱ پایین ترین امتیازی است که دعوت نامه دریافت کرده و در مقایسه با مرحله قبلی که در ۲۴ جولای برگزار گردیده بود، در این دور ۸۴ امتیاز بیشتر بوده است.

بررسی پرونده های مهاجرتی احتمالا با تاخیر بیشتری مواجه گردند

 

وب سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از تاخیر در رسیدگی به پرونده های مهاجرتی در این کشور خبرداد.

بدلیل همه گیری ویروس کرونا و تاخیری که در رسیدگی به پرونده های متقاضیان مهاجرت به کانادا بوجود آمده، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا با حجم وسیعی از پرونده های مهاجرتی روبرو است که میبایست بررسی گردند. به گفته یکی از سخنگویان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، درشرایط فعلی، تمرکز بیشتر این اداره روی پرونده های اقامت دائم کانادا بوده و حق اولویت بررسی نیز به کانادایی هایی که قصد برگشت به کشور را دارند و هم چنان گروه های آسیب پذیر و کسانی که در بخش های خدمات اساسی و ضروری مشغول به کارند داده می شود.

یکی از اثرات ویروس کرونا در کانادا کاهش نرخ زاد و ولد در این کشور می باشد.

 

یکی از اثرات جانبی ویروس کرونا کاهش نرخ زاد و ولد در کانادا خواهد بود. بنا به گزارشی که در سرمقاله یکی از مجلات علمی کانادا انتشار یافته است، بسیاری از زوج ها بخاطر همه گیری ویروس کرونا و کاهش در آمد خانواده ها ،برنامه داشتن فرزند برای اولین مرتبه را به تعویق انداخته و از برنامه خود برای داشتن فرزندان بیشتر دست برداشته اند. این کاهش زاد و لد ممکن است در آینده باعث تقاضای نیروی کار بیشتر در کانادا گردیده و افراد بیشتری در بازار کانادا جذب گردند.

اداره مهاجرت کانادا ممکن است شمارش روزهای اقامت در کانادا برای دارندگان اقامت دائمی را ماشینی کند.

 

دارندگان اقامت دائمی کانادا که قصد دارند برای تمدید اقامت دائمی خود یا اخذ شهروندی کانادا اقدام کنند باید اثبات کنند که تعداد روزهای مشخصی در خاک کانادا حضور داشته اند.این داوطلبان از این پس احتمالا نیازی به پر کردن فرم روزهای حضور در کانادا نخواهند داشت. دولت کانادا از این پس اطلاعات مربوط اتباع خارجی در پنج سال گذشته را مستقیما در اختیار خواهد داشت. این وضعیت بدان معنا خواهد بود که داوطلبانی که درخواست تمدید اقامت دائم یا درخواست اخذ تابعیت کانادا را می کنند نیازی به پر کردن فرم روزهای حضور ندارند زیرا این اطلاعات به صورت الکترونیکی در دسترس آفیسر خواهد بود تا مطمئن شود داوطلب به تکلیف خود مبنی بر حضور در خاک کانادا عمل کرده است یا خیر.

جدول ده تابعیت اول دریافت کننده اقامت دائمی کانادا در نیمه نخست سال ۲۰۲۰

 

اداره مهاجرت کانادا آمار جدیدی از جدول تابعیت اشخاصی که در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ اقامت دائمی کانادا را دریافت کرده اند منتشر نمود. در شش ماه اول سال جاری ۱۰۳,۴۲۰ نفر اقامت دائمی کانادا را دریافت کردند. ترتیب ده کشور نخست محل تابعیت این داوطلبان به ترتیب زیر است:

۱) هندوستان

۲) چین

۳) فیلیپین

۴) ایالات متحده آمریکا

۵) نیجریه

۶) پاکستان

۷) برزیل

۸) فرانسه

۹) سوریه

۱۰) انگلستان

 

صدور ۵۲ دعوت نامه استانی برای برنامه تک پایلوت استان بریتیش کلمبیا

 

در تاریخ ۱۱ آگوست ۲۰۲۰ اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا تعداد ۵۲ فقره دعوت نامه برای برنامه نامزدی استانی این استان از طریق روش تک پالیوت صادر نمود. این دعوت نامه ها برای چهار زیر گروه مختلف صادر شد. پایین ترین امتیاز بین دعوت شدگان ۸۰ امتیاز بود. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون این استان برای ۵۱۸۹ نفر دعوت نامه استانی صادر کرده است که ۱۴۳۳ دعوت نامه مربوط به برنامه تک پایلوت بوده است.

بیشترین تعداد صدور دعوت نامه استانی بریتیش کلمبیا در سال ۲۰۲۰

 

در تاریخ ۷ آگوست ۲۰۲۰ دولت بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه استانی برای روش های مبتنی بر مهارت نیروی انسانی (روش های غیر از کارآفرینی) را برگزار کرد. در این دور تعداد ۴۳۷ دعوت نامه استانی صادر شد که در سال ۲۰۲۰ بیشترین تعداد صدور دعوت نامه در یک نوبت بود. واجدین شرایط می توانند از طریق برای دریافت نامزدی استانی و سپس اقامت دائمی کانادا اقدام کنند.

در این برنامه مهاجرتی هنوز هم تعداد ۳۱ ناک شغلی به دلیل شیوع کرونا بسته است. این ناک ها عبارتند از :

۰۶۲۱, ۰۶۳۱, ۰۶۳۲, ۰۶۵۱, ۳۲۳۶, ۶۲۱۱, ۶۳۱۱, ۶۳۱۳, ۶۳۲۱, ۶۳۲۲, ۶۳۴۱, ۶۴۲۱, ۶۵۱۱, ۶۵۱۲, ۶۵۱۳, ۶۵۲۱, ۶۵۲۲, ۶۵۲۳, ۶۵۲۴, ۶۵۲۵, ۶۵۳۱, ۶۵۳۲, ۶۵۳۳, ۶۵۶۲, ۶۵۶۴, ۶۶۱۱, ۶۶۲۱, ۶۷۱۱, ۶۷۲۱, ۶۷۲۲ و ۶۷۳۱ 

در این برنامه مهاجرتی از ابتدای سال جاری تاکنون مجموعا ۵۱۳۷ داوطلب دعوت نامه دریافت کرده اند.

برنامه نامزدی مناطق شهری کانادا

 

در آینده نزدیک قرار است اداره مهاجرت کانادا با استفاده از تجارب حاصل از برنامه آزمایشی منطاق دور دست، برنامه مهاجرتی نامزدی مناطق شهری یا همان ام ان پی را تسریع و راه اندازی کند. وزیر مهاجرت کانادا وعده داد که با این برنامه جدید دست کم سالانه ۵۰۰۰ مهاجر جدید برای اخذ اقامت دائمی کانادا پذیرش شوند. البته انتخاب شهرهای مشمول این برنامه مهاجرتی بر عهده اداره مهاجرت فدرال کانادا می باشد.  در این برنامه مهاجرتی امکان اشتغال داوطلبان در مناطق شهری مورد نظر یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار خواهد بود.

اداره مهاجرت کانادا برنامه آزمایشی صدور اجازه کار باز برای داوطلبان اقامت دائم از طریق اسپانسرشیپ همسر را تمدید نمود.

 

در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که برنامه آزمایشی صدور اجازه کار باز برای داوطلبان اقامت دائم از طریق اسپانسرشیپ همسر را تمدید می گردد. این برنامه آزمایشی از دسامبر ۲۰۱۴ به مورد اجرا گذاشته شده بود و قرار بود در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۲۰ خاتمه یابد. مطابق این برنامه آزمایشی چنانچه شخصی از طریق اسپاسنرشیپ همسر اقدام به درخواست اقامت دائمی کانادا نموده باشد، می توانند تا زمان وصول کارت اقامت دائمی خود، درخواست ویزای کار باز نمایند. این ویزای کار باز به چنین داوطلبی اجازه می دهد روند حضور و مشارکت داوطلب در جامعه کانادا تسریع گردد.

متقاضیان اقامت دائمی کانادا از این پس می توانند تصویر(کپی) کارنامه زبان یا گواهی ارزیابی بین المللی مدرک تحصیلی را ارائه دهند.

 

در تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا دستورالعمل های مربوط به داوطلبانی که از طریق روش های استانی، برنامه آتلانیک، برنامه آزمایشی کشاورزی و غذایی، برنامه آزمایشی مناطق دور افتاده و نیز روش استارت آپ اقدام به درخواست اقامت دائمی کانادا می نمایند را اصلاح کرد.

از این پس این دسته از داوطلبان می توانند بجای ارائه اصل مدرک، کپی کارنامه زبان یا گواهی ارزیابی بین المللی مدرک تحصیلی را ارائه دهند. پیش از این ارائه  اصل کارنامه زبان و اصل گواهی ارزیابی بین المللی مدرک تحصیلی الزامی بود.

استان بریتیش کلمبیا ۳۴ دعوت نامه استانی برای روش مهاجرتی تک پایلوت صادر کرد.

 

در تاریخ ۲۸ جولای ۲۰۲۰ استان بریتیش کلمبیا، دور جدیدی از صدور دعوت نامه استانی برای برنامه های مهاجرتی این استان برگزار نمود. در این دور، برای ۳۴ نفر از واجدین صلاحیت با امتیاز ۸۰ و بالاتر دعوت نامه استانی صادر شد. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون این استان برای ۱٫۳۸۱ نفر از داوطلبان برنامه مهاجرتی نامزدی استانی از طریق روش تک پایلوت دعوت نامه صادر نموده است که معادل ۲۹.۳ درصد کل اشخاصی است که از ابتدای سال تاکنون دعوت نامه استانی از این استان دریافت نموده اند. 

روز جمعه ۲۴ جولای  وزرای مهاجرت استانهای مختلف کانادا با وزیر مهاجرت دولت فدرال کانادا به صورت تله کنفرانس  دیدار کرده و برنامه های مهاجرتی را برای تقویت اقتصاد کانادا در دوره پساکرونا بررسی کردند.

وزرای مهاجرت بر این باورند که مهاجرت محور اصلی بازسازی اقتصاد کانادا در دوره پساکرونا خواهد بود. هریک از استانهای کانادا توافق نامه مستقلی با دولت فدرال کانادا دارند که بر اساس آن می توانند امور مهاجرتی استان خود را مدیریت و مهاجرین اقتصادی اعم از سرمایه گذار، کارآفرین یا نیروی کار متخصص را پذیرش کنند.

در این دیدار، وزرای مذکور متعهد شدند که با تمام قدرت برنامه های مهاجرتی مورد نظر را پیش ببرند.

خلاصه محورهای مورد بحث و توافق در این دیدار به شرح زیر است:

۱. با توجه به پیری فزاینده جمعیت در کانادا وکاهش نرخ باروری، مهاجرت تنها راه جبران کمبود نیروی کار می باشد.

۲. جذب دانشجویان خارجی همچون گذشته یکی از اصلی ترین مسیرهای تقویت اقتصاد ملی کانادا برای دراز مدت است.

۳. برنامه های کارآفرینی منطقه ای مسیر سریع برای جذب مهاجر برای مناطق کم جمعیت کانادا و توسعه اقتصادی آن است.

۴. برنامه های استانی همچون گذشته یکی از محورهای اصلی و موفق تامین نیازهای خاص هر استان می باشد.

نشست بعدی وزرای مذکور احتمالا در پاییز برگزار خواهد شد. انتظار می رود در نشست بعدی اثار شیوع کرونا بر اقتصاد کانادا و نظام مهاجرت بازبینی و برای سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی متناسب با شرایط بعد از کرونا انجام گیرد.

کاهش چهل درصدی  صدور ویزای تحصیلی

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا در تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۲۰ در سه ماهه دوم امسال تعداد ویزاهای تحصیلی صادره از سوی اداره مهاجرت کانادا ۴۹٬۵۹۵ فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل، بیش از چهل درصد کاهش داشته است. این نگرانی وجود دارد که کاهش تعداد دانشجویان خارجی موجب کاهش تولید ناخالص داخلی و کاهش سطح اشتغال و همچنین کاهش دادستد در بخش مسکن کانادا شود. احتمالا این روند کاهشی تا پایان سه ماه سوم سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و بعد از آن در صورت کنترل بیماری کرونا  شاهد بازگشت روند افزایشی باشیم. در بین کشورهای جهان کانادا یکی از مهمترین مقاصد تحصیلی می باشد که به فارغ التحصیلان امکان اخذ اقامت دائمی را با شرایط بهتر و ساده تری می دهد و در نتیجه کاهش تعداد دانشجویان نهایتا ممکن است به کاهش تعداد مهاجرین بیانجامد. چنین  وضعیتی با اهداف اعلام شده مهاجرتی کانادا مغایرت دارد و بنابراین از هم اکنون دولت کانادا در صدد چاره اندیشی برای رفع مشکل است.

قاضی کانادایی "موافقت نامه کشور امن ثالث" که بین کانادا و آمریکا منعقد شده بود را خلاف قانون اعلام کرد.

 

در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۰ یک قاضی کانادایی اعلام کرد که  "موافقت نامه کشور امن ثالث" که بین کانادا و آمریکا منعقد شده است ناقض منشور حقوق و آزادی های فردی کانادا می باشد و به همین دلیل نیز از دولت کانادا خواست که در این خصوص ظرف ۶ ماه پاسخ دهد. بر اساس این موافقت نامه هریک از دو کشور کانادا و آمریکا کشور مقابل را به عنوان کشوری امن برای پناهجویان تلقی می کنند. این بدان معناست که پناهنچجویان مکلف اند که در اولین محل امنی که به آن می رسند اعلام پناهندگی نمایند و بنابراین نمی توانند وارد یکی از این دو کشور شده و سپس به کشور بعدی بروند و بعد از آن درخواست پناهندگی کنند زیرا فرض این است که در همان کشور نخست که ابتدا به آن رسیدند در امان بوده اند. اگر یک پناهجو که وارد آمریکا شده است بخواهد متعاقبا وارد کانادا شود، دولت کانادا اختیار دارد وی را به آمریکا مسترد کند. فعالان حقوق بشری کانادا مدتها با این وضعیت مبارزه کرده اند زیرا به اعتقاد آنها، ایالات متحده امریکا همواره محل امنی برای پناهجویان نمی باشد. دادخواست مذکور توسط چند موسسه و نیز شخص حقیقی تقدیم شده بود. به اعتقاد شاکیان پرونده استرداد پناهجویان به آمریکا، این پناهجویان را در معرض خطر بازداشت یا استرداد به کشورهای خطرناک افزایش می دهد.

در رقابت برای جذب نخبه های فناوری جهان؛ کانادا از آمریکا پیشی گرفته است.

 

مطابق نتایج تحقیقاتی که توسط یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه جرج تاون آمریکا انجام شده است، در رقابت برای جذب نخبه های فناوری جهان؛ کانادا از آمریکا پیشی گرفته است. پژوهشگران دانشگاه مزبور اعلام کرده اند که در پنج سال گذشته شهر تورنتو کانادا شاهد بیشترین رشد در جذب نیروی کار متخصص در حوزه فناوری در امریکای شمالی بوده است. این شهر حتی بالاتر از سانفرانسیسکو، نیویورک و سیاتل قرار گرفته است که امری بی سابقه محسوب می شود. همچنین شهر ونکوور نیز در بین پنج شهر نخست آمریکای شمالی در این رتبه بندی قرار گرفته است. صنایع و کسب و کارهای فناوری محور، در سراسر کانادا رشد فزاینده ای پیدا کرده است. برنامه های مهاجرتی کانادا در پنج سال اخیر به سمت جذب هرچه بهتر و راحت تر متخصصان به خصوص در حوزه های فناوری و هوش مصنوعی گرایش یافته است. همچنین آمریکا که همواره به استقبال کارآفرینان و نوآوری ها می رفته است هم اکنون روش مهاجرتی کارآفرینی را متوقف کرده است در حالیکه کانادا چندین برنامه جذاب مهاجرتی برای کارآفرینان ارائه کرده است.

دومین دور صدور دعوت نامه اکسپری اینتری در هفته جاری (به فاصله یک روز)

 

در تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۲۰ تعداد  ۳،۳۴۳  داوطلب که واجد شرایط روش تجربه کار کانادایی بودند دعوت نامه اکسپری اینتری دریافت کردند. پایین ترین امتیاز دعوت شدگان در این دور از صدور دعوت نامه ۴۴۵ امتیاز بود که ۱۴ امتیاز بالاتر از دور قبلی مشابه یعنی صدور دعوت نامه اکسپری اینتری برای روش تجربه کار کانادایی بود. 

دور جدید صدور دعوت نامه اکسپری اینتری

 

در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۰ تعداد ۵۵۷ داوطلب که واجد شرایط نامزدی استانی بودند دعوت نامه اکسپری اینتری دریافت کردند.  پایین ترین امتیاز دعوت شدگان در این دور از صدور دعوت نامه ۶۸۷ امتیاز بود. از ابتدای سال جاری تاکنون این پایین ترین سطح امتیاز لازم برای دریافت چنین دعوت نامه ای بود. این دسته از داوطلبان، ۶۰۰ امتیاز به دلیل دریافت نامزدی استانی دارند و به همین دلیل نیز سطح امتیاز لازم برای دریافت دعوت نامه اکسپری اینتری بالای ۶۰۰ می باشد. یکی از موکلین این سازمان که امتیاز وی بالای ۱۰۰ بود نیز در این دور دعوت نامه دریافت کرد که به ایشان و خانواده گرامی شان تبریک می گوییم.

استان بریتیش کلمبیا تعداد ۶۲ دعوت نامه استانی برای روش تک پایلوت صادر کرد.

 

در تاریخ ۲۱ جولای ۲۰۲۰ استان بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه استانی برای روش نامزدی استانی از طریق برنامه تک پایلوت را برگزار کرد. در این دور برای ۶۲ نفر دعوت نامه استانی صادر شد.حداقل امتیاز دعوت شدگان در این دور ۸۰ امتیاز بود. از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۱،۳۴۷ نفر از این طریق دعوت نامه استانی دریافت نموده اند.

اداره مهاجرت کانادا ضوابط کرونایی مربوط به اجازه تحصیلی را به روز رسانی نمود.

 

در تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا ضوابط قبلی مربوط به اجازه تحصیل در کانادا و نیز مقررات مربوط به محدودیت سفر دانشجویان به کانادا که بر اساس شرایط ناشی از کرونا تدوین شده بود را اصلاح و روزآمد کرد.

۱. بر این اساس تعریف "سفر غیر اختیاری" روز آمد سازی شده است.

دانشجویانی که ویزای تحصیلی ایشان تا تاریخ ۱۸ مارچ ۲۰۲۰ مورد موافقت قرار گرفته باشد می توانند از محدودیت های سفر به کانادا معاف باشند مشروط بر اینکه سفر ایشان غیر اختیاری و ضروری باشد. می دانیم که فعلا کلاس های حضوری اغلب دانشگاه ها و کالج ها تعطیل است و حتی دانشجویان حاضر در خاک کانادا نیز از راه دور تحصیل می کنند. تشخیص اینکه آیا سفر دانشجو به کانادا ضروری است یا خیر به صورت موردی انجام خواهد شد. تصمیم در این زمینه بر عهده آفیسر اداره مرزبانی کانادا خواهد بود نه اداره مهاجرت کانادا. معیارهایی که آفیسر مرزبانی در نظر خواهد گرفت به شرح زیر است: 

- آیا داوطلب در کانادا محل سکونت دارد؟ در صورت مثبت بودن پاسخ سفر ایشان غیر اختیاری فرض می شود.

- آیا قرار است که داوطلب به محض ورورد به کانادا و خاتمه قرنطینه دوره تحصیلی خود را به صورت حضوری آغاز کند؟

- آیا حضور داوطلب در کانادا برای شرکت مداوم در دوره ضروری است؟(مثل کسی که قرار است منظم در لابراتوار یا کارگاه فعالیت کند)

- دوره تحصیلی ایشان اصولا دارای آپشنی برای تحصیل آنلاین و از کشور مبدا نداشته باشد. (از جمله به دلیل محدودیت های اینترنتی در کشور مبدا)

- اینکه آیا ترم تحصیلی پابرجاست یا لغو یا تعویق شده است؟

۲. همچنین مطابق این تغییرات اگر دانشجویی برای تمدید ویزای دانشجویی اقدام نماید و اعتبار گذرنامه وی کمتر از شش ماه باشد، مکلف است گذرنامه جدید ارائه دهد تا درخواست وی قابل برسی باشد. با این حال اگر درخواست تمدید ویزای تحصیلی برای مدتی کمتر از شش ماه باشد، نیازی به ارائه گذرنامه جدید نیست و درخواست داوطلب به صورت سابق قابل بررسی می باشد.

۳. این اداره همچنین مقررات ناظر بر تحصیل از راه دور (آنلاین) را برای اخذ ویزای تحصیلی و همچنین مقررات ناظر بر ویزای کار بعد از فراغت از تحصیل را  اصلاح نمود.

 

در شرایط عادی اصولا امکان درخواست ویزای کار برای برنامه های آموزشی که به صورت آنلاین ارائه می شوند وجود ندارد زیرا نیازی به حضور فیزیکی دانشجو در کانادا نمی باشد.

در شرایط ناشی از شیوع کرونا اغلب برنامه های آموزشی که مستلزم حضور فیزیکی دانشجو در کانادا می باشند نیز به صورت آنلاین برگزار می گردند. در این موارد این دانشجویان نیز باید پیش از شروع دوره تحصیلی خود(حتی اگر شروع آن آنلاین باشد) اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنند زیرا برگزاری آنلاین دوره تحصیلی امری موقتی است و ممکن است در آینده حضور دانشجو در خاک کانادا و در کلاس های حضوری الزامی باشد.

زمانی که کلاسهای حضوری از سر گرفته شود باید مدارکی از کالج یا دانشگاه اخذ و ارائه شود که موید آن باشد که حضور در کلاس به صورت حضوری برای تکمیل دوره آموزشی الزامی است.همچنین موسسه باید تاریخ دقیق از سرگیری کلاسها را اعلام نماید.آفیسر باید متقاعد شود که دانشجو قصد حضور در کلاس را دارد تا بتواند دوره آموزشی خود را به اتمام برساند.

اگر اثبات شود که کل دوره به صورت آنلاین برگزار شده است یا قابل برگزاری است، آنگاه دانشجو امکان اخذ ویزای تحصیلی و سپس ورود به کانادا را نخواهد داشت زیرا در چنین شرایطی حضور فیزیکی دانشجو شرط اتمام دوره نیست. اگر قرار است که کل دوره به صورت آنلاین برگزار شود آفیسر نمی تواند ویزای تحصیلی صادر نماید.

نرخ پایین زاد و ولد در کانادا؛ مهاجرت تنها راه جبران کمبود جمعیت کانادا

 

کانادا یکی از معدود کشورهایی است که برنامه جامع و باز مهاجرتی دارد و جزء اقتصادهای برتر در جهان می باشد. مطابق نتایج تحقیقاتی که اخیرا در نشریه معتبر علمی لانست منتشر شده است، جمعیت جهان تا پایان سال ۲۰۶۴ میلادی به ۹.۷۳ میلیارد نفر خواهد رسید. با اینحال تا سال ۲۱۰۰ میلادی کاهش نرخ زاد و ولد در جهان باعث خواهد شد که جمعیت جهان به ۸.۷ میلیارد نفر کاهش یابد. این وضعیت به آن معنا خواهد بود که اغلب کشورهای دنیا باید برای تضمین رشد اقتصادی و توسعه خود بر سر نیروی کار و منابع انسانی با یکدیگر رقابت کنند. 

بر اساس این پژوهش جمعیت کانادا تا سال ۲۰۷۸ میلادی به ۴۵.۲ میلیون نفر خواهد رسید ولی در سال ۲۱۰۰ میلادی به ۴۴.۱ میلیون نفر کاهش خواهد یافت. مطابق یافته های این مقاله، در ۸۰ سال پیش رو، کانادا مقصد اصلی مهاجرت باقی خواهد ماند و مهاجرت به کانادا منبع اصلی تامین نیروی انسانی کانادا خواهد بود زیرا نرخ باروری در کانادا جوابگوی نیاز این کشور به نیروی انسانی لازم برای رشد اقتصادی نمی باشد. به این ترتیب کانادا می تواند با کمک مهاجران، تا پایان قرن حاضر نیز جزء ده اقتصاد برتر جهان باقی بماند.

۳۲۰ نفر از داوطلبان نامزدی استانی بریتیش کلمبیا دعوت نامه استانی دریافت کردند.

 

در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۲۰ دولت استان بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه استانی برای برنامه نامزدی استانی بریتیش کلمبیا را برگزار کرد. در این دور برای ۳۲۰ داوطلب در روش های مختلف مهاجرتی این استان (باستثنای کارآفرینی) دعوت نامه صادر شد. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون ۴٬۵۹۲ دعوت نامه استانی توسط این اداره صادر شده است.

به دلیل  شرایط اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تعداد ۳۱ ناک شغلی از برنامه نامزدی استانی این استان کنار گذاشته شده اند. این به آن معناست که در صورت داشتن جاب آفر در این ۳۱ ناک شغلی، داوطلبان فعلا امکان اقدام از طریق برنامه مهاجرتی نامزدی استانی استان بریتیش کلمبیا را نخواهند داشت.

درخواست های ویزای موقت که از داخل کانادا سابمیت می شود موقتا از بیومتریک معاف شدند.

 

بر اساس اطلاعیه صادر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا که در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۲۰ منتشر گردید، داوطلبانی که در داخل خاک کانادا سکونت دارند و درخواست ویزای موقت نموده اند از شرط بیومتریک معاف می شوند. اعمال این سیاست موقتی می باشد و هدف از آن این است که خطر شیوع کرونا را کاهش دهد. این معافیت شامل اشخاصی که ساکن کانادا بوده و درخواست اقامت دائمی سابمیت کرده یا می کنند نمی شود. مراکز انجام بیومتریک در اداره سرویس کانادا همچنان بسته خواهد ماند. 

اخبار جدید در خصوص ویزاهای تحصیلی

 

در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا دستور العمل حاوی تدابیر خاص و جدیدی در خصوص رسیدگی به درخواست های ویزای دانشجویی صادر کرد. این تغییر سیاست ها به صورت موقتی اعمال خواهد شد. با توجه به نزدیک شدن ترم پاییز برای دانشجویانی که در ترم پاییز ۲۰۲۰ دوره های تحصیلی خود به دلیل کرونا به صورت آنلاین  آغاز می کنند تسهیلاتی درنظر گرفته شده است تا ضمن حفظ سلامت و ایمنی جامعه، این داوطلبان نیز بموقع بتوانند تحصیل خود را آغاز کنند.

این تدابیر باعث خواهد شد که خیال دانشجویان مزبور از امکان ورود به کانادا بعد از رفع ممنوعیت های کرونایی سفر به کانادا راحت تر باشد.

دانشجویانی که به این ترتیب به صورت آنلاین دوره های تحصیلی خود را از کشور خود  شروع کنند قادر خواهند بود که ویزای کار بعد از تحصیل نیز دریافت کنند. همچنین بر اساس این تدابیر ویژه:

- رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی و صدور ویزا تسریع می شود.

- دوره تحصیل آنلاین دانشجویان تازه وارد (تا سقف پنجاه درصد کل دوره آموزشی) بمنزله دوره تحصیل حضوری ایشان در خاک کانادا محسوب می شود.

- یک روش دو مرحله ای رسیدگی و صدور ویزا برای داوطلبانی که به هر دلیل قادر به ارائه درخواست کامل نیستند در نظر گرفته می شود. در این روش ابتدا یک موافقت اصولی برای چنین داوطلبی صادر می شود و تحصیل آنلاین را (به شرط داشتن سایر شرایط) آغاز می کند و سپس هرگاه نقص مدارک را رفع کرد می تواند ویزای تحصیلی قطعی خود را دریافت کرده و برای ادامه تحصیل وارد کانادا شود. این تدابیر مختص دانشجویانی است که پذیرش ایشان برای ترم پاییز ۲۰۲۰ است و درخواست ویزای خود را تا قبل از ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ سابمیت کنند. با این حال باید به خاطر داشته باشیم که دریافت موافقت اصولی فوق موجب نمی شود که دریافت ویزای تحصیلی نیز تضمین شده تلقی شود.

پتیشن برای تسهیل شرایط مسافرت برای بستگان درجه یک دارندگان اجازه کار یا تحصیل در کانادا

 

به دلیل شیوع کرونا دولت کانادا اقدام به برقراری محدودیت هایی برای ورود اتابع سایر کشورها به خاک کانادا نمود. همسر و فرزندان اشخاصی که با ویزای کار یا تحصیلی در کانادا اقامت دارند به دلیل این دستورالعمل ها عملا از ورود به کانادا منع شده اند. البته این قبیل اشخاص اگر نامه مخصوصی از دولت کانادا اخذ کنند که توجیه کننده سفر ایشان به کانادا باشد، می توانند وارد کانادا شوند ولی عملا اداره مرزبانی کانادا با ورود این افراد یا حتی سوار شدن ایشان به هواپیما به مقصد کانادا، مخالفت می نماید. این موارد در کنار مبهم بودن برخی تعاریف و معیارهای تشخیص امکان ورود به کانادا موجب سرگردانی اعضای خانواده شده است. جدایی اعضای خانواده به مدت طولانی موجب بروز مشکلات روحی و عاطفی شدیدی شده است که و با اهداف مقرر در قانون مهاجرت کانادا مبنی بر الحاق اعضای خانواده به یکدیگر مغایرت دارد.

حال هرچند کرونا شرایط خاصی است که در اغلب کشورهای جهان در جریان است با تقدیم این پتیشن از دولت کانادا درخواست می کنیم که شرایط ورود بستگان درجه یک دارندگان اجازه کار یا تحصیل را تسهیل کند.

 

با کیلیک روی لینک زیر می توانید در این پتیشن مشارکت کنید.

 

https://www.change.org/p/justin-trudeau-family-reunification-of-non-canadians-and-temporary-residents-of-canada

در ماه جون ۲۰۲۰ استان انتاریو به ۹۱۴ نفر از داوطلبان خارجی، نامزدی استانی اعطا کرد.

 

در تاریخ ۹ جولای، دولت انتاریو آمار جدیدی از گواهی های نامزدی استانی منتشر نمود. از آخرین به روز رسانی داده ها از سوی این اداره در چهارم ماه جون ۲۰۲۰ تا کنون، تعداد ۹۱۴ گواهی نامزدی استانی از سوی این استان صادر شده است. از ابتدای سال تاکنون در برنامه استانی انتاریو ۳٬۹۳۲ نفر گواهی نامزدی استانی را دریافت کرده اند. سهمیه سال جاری برای استان انتاریو ۷٬۶۰۰ فقره است. این بدان معناست که هنوز تعداد ۳٬۶۶۸ فقره گواهی قابل صدور است.

اکسپرس انتری: اولین دور صدور دعوت نامه برای همه شاخه ها از زمان شیوع کرونا.

 

کانادا صدور دعوت نامه اکسپرس انتری برای همه زیرشاخه های اکسپرس انتری را از سر گرفت. در این دور، برای داوطلبان روش فدرال اسکیلد ورکر نیز دعوت نامه صادر شد. صدور دعوت نامه های اکسپرس انتری در دوره شیوع کرونا صرفا به اشخاصی که نامزدی استانی داشتند یا از طریق روش تجربه کارکانادایی اقدام نموده بودند، صورت می گرفت. در این دور تعداد ۳۹۰۰ دعوت نامه برای داوطلبان همه روش ها صادر شد. در این دور اشخاصی که امتیاز ایشان ۴۷۸ امتیاز یا بالاتر داشتند دعوت نامه دریافت کردند. 

استان بریتیش کلمبیا اجازه درخواست تعلیق رسیدگی به پرونده های نیروی متخصص استان را صادر کرد.

 

در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۰ دولت استان بریتیش کلمبیا اعلام کرد که به دلیل شیوع کرونا تدابیر موقتی جدیدی اعمال می نماید. برای کمک به داوطلبان روش نیروی متخصص این استان که درصدد اخذ نامزدی استانی از این استان می باشند، مقرر شد که به این داوطلبان اجازه داده شود که درخواست های خود را تا سقف ۲۴ هفته به حالت تعلیق درآورند. این درخواست تعلیق باید تا قبل از ۳۰ آگوست ۲۰۲۰ ارائه شود. هدف اصلی از اعمال چنین مقرراتی این است که ضوابط مربوط به دریافت نامزدی استانی از این روش با مقررات مربوط به تعلیق رابطه استخدامی ناشی از کرونا در بنگاه های اقتصادی هماهنگ شود. این تعلیق باعث می شود فعلا پرونده ها رسیدگی نشود و بعد از بازگشت وضعیت اشتغال داوطلب، به حال سابق، دوباره رسیدگی ادامه یابد و به این ترتیب شانس قبولی داوطلب بالاتر رود.

این سازمان پیشتر در خصوص کاهش فرصت های مهاجرتی مرتبط با جاب آفر پبش بینی کرده بود. بنظر می رسد، به دلیل شرایط ناشی از کرونا و انقباض اقتصاد کانادا، روش های مهاجرتی مبتنی بر سرمایه گذاری با اقبال بیشتری مواجه شود.

خبر مهم: رسیدگی به درخواست های ویزای ویزیتوری شروع شد.

 

در تاریخ ۳۰ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که بالاخره بعد از یک دوره توقف، رسیدگی به درخواست های ویزای ویزیتوری را از ابتدای ماه جولای از سر می گیرد. با اینحال محدودیت های مربوط به سفر که برای جلوگیری از شیوع کرونا وضع شده بود همچون گذشته به قوت خود باقی است. از سوی دیگر رسیدگی به درخواست های اقامت دائمی، ویزای کار و تحصیل نیز به سبک سابق رسیدگی خواهد شد. برخلاف درخواست های آنلاین، درخواست های کاغذی تا زمان پایان پاندمی متوقف خواهند ماند.

مرزهای کانادا تا ۳۱ جولای بسته خواهد ماند

 

در تاریخ ۳۰ جون ۲۰۲۰ دولت کانادا دستوالعمل جدیدی صادر کرد که ناظر بر نحوه ورود اتباع سایر کشورها به خاک کانادا می باشد.

این سند جدید محدودیت های مسافرتی ناشی از کرونا را تا تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۲۰ تمدید نمود. همچنین استثنائاتی که قبلا برای سفر به کانادا مقرر شده بود نیز عینا تا اطلاع ثانوی  قابل اعمال است.

بر اساس این استثنائات، صرفا بستگان درجه یک اشخاصی که تابعیت کانادا یا اقامت دائمی کانادا را دارند می توانند وارد کانادا شوند. همچنین برخی از گروه های مهاجرین جدید، برخی از دارندگان ویزای کار، و برخی از دانشجویان خارجی نیز می توانند با رعایت شرایط مقرر وارد خاک کانادا شوند. جزئیات این استثناها قبلا اعلام شده است. 

مهاجرت به کانادا در پرتو شرایط پاندمی کرونا

 

همانطور که از سوی سازمان مهاجرتی منصوری نیز پیش بینی شده بود برخی روش های مهاجرتی که مبتنی بر جاب آفر می باشند به دلیل شیوع کرونا سخت یا محدود شدند. خبرهایی که اخیرا از سوی مقامات رسمی کانادا منتشر شده است موید این واقعیت است. برخی از این اخبار رسمی را در زیر می بینید:

 

دولت فدرال کانادا رسیدگی به درخواست های ال ام آی ای را سخت تر می کند.

 به دلیل شرایط جدید ناشی از کرونا دولت کانادا فرایند رسیدگی به درخواست های ال ام آی ای را سخت گیرانه تر می نماید. نرخ بیکاری به دلیل بسته شدن کسب و کارهای کانادایی در دوره کرونا بالا رفته است. در بخش کشاورزی و صنایع غذایی تسهیلاتی برای استخدام نیروی کار خارجی درنظر گرفته شده است. با اینحال در خصوص سایر مشاغل غیر فصلی به خصوص در مشاغل غیر ضروری، موانع زیادی ایجاد شده است. اداره "سرویس کانادا" هم اکنون مکاتباتی را با کارفرمایانی که قبل از ۱۵ مارچ ۲۰۲۰ درخواست ای ام آی ای خود را ثبت کرده اند انجام می دهد تا این قبیل کارفرماها درخواست خود را حتی اگر واجد شرایط نیز باشد، مسترد نمایند. درخواست های که از سوی کارفرماها مسترد نشود بررسی می شود و اگر منطبق بر ضوابط خاص دوره کرونا که منتشر شده است، نباشد رد خواهد شد. یکی از مسوولین اداره «ای اس دی سی» که مسوول رسیدگی به درخواست های مزبور می باشد اعلام کرد که در شرایط اقتصاد کرونایی فعلی که اغلب کسب و کارها امکان جذب نیروی کار کانادایی را هم ندارند، موافقت کردن با درخواست های ال ام آی ای مزبور چندان منطقی نمی باشد.

 

دولت انتاریو پذیرش درخواست در روش "مشاغل مورد نیاز" این استان را متوقف کرد.

در تاریخ ۲۹ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت استان انتاریو اطلاعیه ای صادر کرد و اعلام کرد که از ساعت ۱۷ روز ۳۰ جون ۲۰۲۰ تا ۹ صبح روز ۶ جولای ۲۰۲۰ پذیرش درخواست های مهاجرتی در روش جاب آفری این استان موسوم به "مشاغل مورد نیاز" را موقتا متوقف می کند. در این بازه زمانی داوطلبان قادر به ارائه درخواست های خود نخواهند بود. این مقام مسوول در خصوص تمدید بعدی این تصمیم فعلا اظهار نظری ننمود. 

صدور دعوت نامه استانی برای کارآفرینی انتاریو

 

استان انتاریو ۲۶ دعوت نامه برای روش کارآفرینی صادر کرد. این سومین دور صدور دعوت نامه های کارآفرینی در سال جاری می باشد. پایین ترین امتیاز دعوت شدگان در این دور ۱۳۴ بود که تفاوت زیادی با دور پیشین نداشت. به دلیل شیوع کرونا صدور دعوت نامه های این روش با کندی مواجه شده بود که با صدور این دور دعوت نامه بنظر می رسد مشکلات ناشی از کرونا کم کم در حال برطرف شدن است.

استانهای حوزه آتلانتیک برخی از محدودیت های سفر را لغو کردند.

 

در تاریخ ۲۴ جون ۲۰۲۰ چهار استان حوزه اقیانوس اطلس (نیوفاندلند و لابرادور، پرنس ادوارد، نیوبرانزویک و نواسکوشیا) اعلام کردند که برخی از محدودیت های سفر بین این استانها از قبیل قرنطینه اجباری ۱۴ روزه را لغو کردند. این تدابیر به این دلیل اتخاذ شده اند که تعداد مبتلایان به کرونا اخیرا رشد چندانی نداشته است. این تدابیر از سوم جولای به مورد اجرای گذاشته خواهند شد. اهالی سایر استانهای کانادا اگر قصد سفر به این استنها را داشته باشند هنوز مکلف به رعایت مقررات محلی می باشند. اشخاصی که از سایر کشورها وارد این استانها شوند باید ۱۴ روز قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

اکسپرس انتری: دور جدید صدور دعوت نامه برای ۳۹۲ نفر از دارندگان نامزدی استانی

 

در تاریخ ۲۴ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا تعداد ۳۹۲ دعوت نامه اکسپرس انتری برای داوطلبانی که نامزدی استانی دارند، صادر نمود. در این دور نیز صرفا برای گروه خاصی از داوطلبان (دراندگان نامزدی استانی) دعوت نامه صادر شد که ادامه رویکرد اخیر اداره مهاجرت در اکسپری انتری فدرال می باشد. پایین ترین امتیاز دعوت شدگان ۶۹۶ امتیاز بود که ۴۷ امتیاز کمتر از دور قبلی بود. دارندگان نامزدی استانی ۶۰۰ امتیاز صرفا به دلیل داشتن نامزدی استانی دریافت می کنند.  از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون تعداد ۴۶٬۳۹۲ دعوت نامه اکسپری اینتری صادر شده است.

اداره مهاجرت کانادا اطلاعیه جدیدی در خصوص دارندگان ویزای کار صادر کرد.

 

در تاریخ ۱۹ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا دستورالعمل جدیدی در خصوص سفرهای غیر اختیاری صادر کرد. این ضوابط جدید در تشخیص اینکه آیا شخص دارنده ویزای کار مشمول مقررات استثنایی مقرر شده می شود یا خیر به افسرهای مهاجرتی کمک خواهد کرد. اداره مهاجرت کانادا همچنین فهرست ناک های شغلی مربوط به حوزه بهداشت و سلامت که دارای اولویت جذب می باشند را به روز رسانی نمود. بر اساس این دستورالعمل جدید  مسئولیت تشخیص اینکه آیا شخص دارنده ویزای کار می تواند وارد کانادا شود یا خیر بر عهده اداره مرزبانی کانادا گذاشته شده است.

در چهار ماهه نخست سال جاری کانادا ۷۴۰۰۰ اقامت دائمی صادر کرد.

بر اساس داده های منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا از ابتدای ژانویه تا آخر اپریل ۲۰۲۰ کانادا ۷۴۰۰۰ اقامت دائمی صادر کرد ه است. با اینکه ورود مهاجران جدید در نیمه ماه مارچ به دلیل شیوع کرونا متوقف گردید، کار رسیدگی به پرونده های جاری توسط آفیسرها متوقف نگردید. به دلیل تسلط اتباع هندوستان به زبان انگلیسی، در سالهای اخیر درصد مهاجرین هندی رو به ازدیاد است. همچنین چین، امریکا، ایران،فیلیپین، پاکستان، برزیل و فرانسه نیز در جمع کشورهایی هستند که بیشترین مهاجران کانادایی از این کشورها می آیند. 

سیستم مهاجرتی کانادا بزودی به روز رسانی می شود.

 

دولت کانادا هم اکنون در حال به روز رسانی فرایندهای رسیدگی به درخواست ها و پرونده های مهاجرتی است تا بدین وسیله دولت بتواند خود را برای مواجهه با تقاضای روز افزون مهاجرتی که بعد از همه گیری کرونا رخ خواهد داد، آماده کند.

بر اساس اعلام اداره مهاجرتی کانادا این اصلاحات عمدتا ناظر به درخواست های کاغذی، مصاحبه های حضوری و نیز سیستم های رایانه ای قدیمی اداره مهاجرت خواهد بود. اداره مهاجرت انتظار دارد که به به محض برداشته شدن محدودیت های مهاجرتی، سیل درخواست های مهاجرتی واصل شود. به همین دلیل نیز اداره مهاجرت کانادا نیاز دارد سیستمی روز آمد و توانمند برای پوشش دادن این سیل عظیم درخواست ها در اختیار داشته باشد.

خبر مهم: برخی از مراکز انگشت نگاری برای ویزای کانادا باز شد.

 

در تاریخ ۱۱ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که دفاتر انگشت نگاری و خدمات ویزا به تدریج بازگشایی می شوند. با توجه به اینکه اغلب کشورها کم کم به زندگی عادی باز می گردند دفاتر خدمات ویزا نیز به تدریج بازگشایی می شوند. تاکنون دفاتر شهرهای زیر بازگشایی شده اند:

اربیل، وین، دوسلدورف، تل آویو، ابوظبی، توکیو، اوساکا، رم و لاهه.

اکسپرس انتری؛ پایین ترین امتیاز برای دعوت نامه از سال ۲۰۱۷ تاکنون

 

در روز ۱۱ جون  ۲۰۲۰ تعداد ۳٬۵۵۹ داوطلب اکسپرس انتری که از طریق تجربه کار کانادایی وارد رقابت شده بودند دعوت نامه دریافت کردند. حداقل امتیاز این دعوت شدگان ۴۳۷ بود که پایین ترین سطح امتیاز از سال ۲۰۱۷ تاکنون می باشد. در واقع روند کاهش امتیاز لازم برای این دسته از داوطلبان در این دور نیز ادامه یافت. اخیرا تمایل اداره مهاجرت به صدور دعوت نامه های خاص برای دارندگان تجربه کار کانادایی و دارندگان نامزدی استانی بالا رفته است.

روز قبل نیز تعداد ۳۴۱ دعوت نامه دیگر برای داوطلبانی که از طریق نامزدی استانی اقدام کرده بودند صادر گردید. 

اکسپرس انتری: در تاریخ دهم جون ۲۰۲۰ تعداد ۳۴۱ داوطلب، دعوت نامه دریافت کردند.

 

اداره مهاجرت کانادا در تاریخ دهم جون ۲۰۲۰ دور جدیدی از صدور دعوت نامه اکسپری انتری را برای دارندگان نامزدی استانی صادر کرد. داوطلبانی که نامزدی استانی دارند 600 امتیاز اضافی دریافت می نمایند. در این دور، حداقل امتیاز لازم برای داوطلبان ۷۴۳ بود. بدون این ۶۰۰ امتیاز اضافی، حداقل امتیاز این داوطلبان ۱۵۷ می بود که برای دعوت شدن در اکسپرس انتری بسیار ناچیز است. این ششمین دور صدور دعوت نامه اختصاصی برای دارندگان نامزدی استانی در سال جاری بود. اخیرا با وجود شیوع کرونا تمرکز اداره مهاجرت کانادا بر صدور دعوت نامه اختصاصی برای دارندگان نامزدی استانی و نیز واجدین شرایط روش تجربه کار کانادایی قرار گرفته است. این وضعیت به منزله سخت تر شدن رقابت در این اکسپرس اینتری می باشد.

خبر مهم: اداره مهاجرت بررسی درخواست های ویزای موقت (ویزیت ویزا) را از سر گرفت.

 

در تاریخ هشتم جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که بررسی ویزاهای موقت را از سر گرفته است. درخواست های ویزای موقت برای اتباع کشورهایی که بر اساس مقررات بهداشتی فعلی قادر به سفر به کانادا می باشند، در اولویت قرار خواهد گرفت. در تاریخ دهم اپریل ۲۰۲۰ رسیدگی به برخی ویزاهای موقت متوقف شده بود. مرزهای کانادا احتمالا از اول جولای بازگشایی کامل می شوند هرچند هنوز رسما در این خصوص اعلامی صورت نگرفته است.

کارگران خارجی مورد نیاز برای بخش های حیاتی اقتصادی از انگشت نگاری معاف شدند.

 

در تاریخ ۵ جون ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که به صورت موقتی کارگران خارجی که حضور ایشان برای بخش های کشاورزی، صنایع غذایی، رانندگان کامیون و بخش سلامت حیاتی می باشد موقتا از انگشت نگاری قبل از ورود به کانادا معاف می باشند. البته این شرط منوط به آن است که احراز شود این داوطلبان به دلیل بسته بودن مراکز انشگت نگاری قادر به انجام این کار نباشند. کارگران فصلی نیز می توانند در مرز ورودی کانادا انگشت نگاری را انجام دهند.

بازرس کل استان بریتیش کلمبیا گزارش مربوط به برنامه مهاجرتی نامزدی این استان را منتشر کرد.

 

در تاریخ ۴ جون ۲۰۲۰ بازرس کل استان بریتیش کلمبیا گزارش جدیدی در خصوص برنامه مهاجرتی نامزدی این استان را منتشر کرد. بر اساس این گزارش برنامه مهاجرتی مزبور به صورت موفقت آمیز خلاءهای بازارکار استان را پر کرده است ولی نیاز به تدابیری دارد که بتواند از وقوع تقلب در این حوزه جلوگیری کند. هرچند تدابیری برای جلوگیری از وقوع تقلب بموقع اجرا گذاشته شده است ولی هیچگونه ارزیابی ریسکی در خصوص این تدابیر انجام نشده است و حتی دولت استان این تدابیر را به صورت منظم پایش ننموده است. همچنین در این تدابیر اتخاذ شده نیز خلاء هایی مشاهده شده است. دولت استانی تاکنون در خصوص علائم نشانگر فرایندهای پرخطر تدوین ننموده است. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، ۳۲ هزار داوطلب از طریق این برنامه مهاجرتی به استان بریتیش کلمبیا مهاجرت نموده اند.

استان بریتیش کلمبیا برنامه مهاجرتی تک پایلوت را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

 

این برنامه مهاجرتی مربوط به ۲۹ ناک شغلی خاص و مورد نیاز استان بریتیش کلمبیا می باشد که با دارا بودن شرایط مقرر می توانند برای دریافت اقامت دائمی کانادا اقدام کنند. این برنامه مهاجرتی به صورت آزمایشی به موقع اجرا گذشته شده است و بر اساس آن تاکنون برای بیش از سه هزار نفر دعوت نامه صادر شده است.

دانشگاه های کانادایی درصدد هستند که برنامه برگزاری آنلاین کلاسها در ترم پاییز را ارائه نمایند.

 

پاییز امسال اغلب دانشگاه ها و کالج های کانادایی کلاسها را به صورت آنلاین برگزار خواهند کرد. بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها تاکنون این امر را اعلام کرده اند و بسیار دیگر نیز در هفته های آتی این خبر را اعلام خواهند نمود. شایان ذکر است که دانشجویان خارجی سالانه در آمدی بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار برای کانادا ایجاد می کنند.  دانشگاه ها و کالج های کانادایی ضرر هنگفتی از شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند زیرا تعداد دانشجویانی خارجی جدید کم شده است. برگزاری آنلاین کلاسها می تواند بخشی از این ضرر را جبران کند. برگزاری آنلاین کلاسها موجب خواهد شد که میزان ساعات تحصیل لازم برای دریافت اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل حاصل شود.

مهاجرت به کانادا؛ این ماه منتظر این اخبار باشید.

 

بنظر می رسد با پیشرفت هایی که کانادا در مقابله با کرونا به دست آورده است، در ماه جاری میلادی (جون ۲۰۲۰) باید منتظر اخبار جدیدی در حوزه مهاجرت به کانادا و امور مرتبط با آن باشیم.

باز شدن مرزها:

انتظار می رود مرز کانادا و امریکا ۲۱ام ماه جون و مرزهای هوایی کانادا برای مسافرینی که از سایر کشورها می آیند در آخر ماه جون باز شوند.

اکسپرس اینتری:

احتمالا در ماه جون چهار نوبت صدور دعوت نامه انجام شود. از زمان شروع کرونا تمایل دولت کانادا بر این بوده که از داوطلبانی که شرایط روش تجربه کار کانادایی و نیز نامزدی استانی را دارند دعوت بعمل آورد و اشخاصی که از طریق نیروی کار ماهر اقدام کرده اند را دعوت نکند. بنظر می رسد این امر بی ارتباط با ممنوعیت ورود اتباع دیگر کشورها به کانادا نباشد. اگر چنین باشد باید انتظار داشته باشیم که بزودی این محدودیت ها نیز برداشته شود و صدور دعوت نامه برای نیروی کار ماهر نیز از سرگرفته شود.

 

برنامه های استانی:

صدور دعوت نامه برای برنامه های استانی معمولا تابع شرایط بازار کار هر استان می باشد و بنابراین تابع قاعده واحدی نیست. برخی استانها پذیرش نیروی کار متخصص را محدود کرده اند. استان بریتیش کلمبیا علیرغم محدود کردن برخی ناک های شغلی، در روش تک پایلوت به صورت منظم اقدام به صدور دعوت نامه نموده است.

 

بازگشایی مراکز آزمون زبان:

بسته شدن مراکز آزمون زبان آیلتس و سلپیپ، مانعی برای اغلب داوطلبان به خصوص در روش های تحصیلی، نامزدی استانی و اکسپرس انتری شده است. مراکز سلپیپ در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، منیتوبا و هنگ کنگ باز شده است. برخی مراکز دیگر نیز قرار است اواخر ماه جون باز شوند. در خصوص آیلتس نیز وبسایت رسمی این موسسه فهرست مراکزی که باز شده اند و مراکزی که در این ماه بازخواهند شد را منتشر کرده است.

صدور دعوت نامه استانی در برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا

 

در تاریخ دوم جون ۲۰۲۰ بعد از وقفه تقریبا  چهار ماهه، صدور دعوت نامه در برنامه کارآفرینی دویست هزار دلاری بریتیش کلمبیا از سر گرفته شد. این خبر خوبی برای علاقمندان به این برنامه مهاجرتی است که مدتی صدور دعوت نامه شان متوقف مانده بود.

در این دور از صدور دعوت نامه داوطلبان با امتیاز ۱۲۱ و بالاتر دعوت نامه دریافت نمودند. در آخرین دور از صدور این دعوت نامه ها، داوطلبان با امتیاز ۱۱۵ و بالاتر دعوت نامه دریافت کردند. بنظر می رسد این افزایش کم سابقه رقابت، ناشی از شیوع ویروس کرونا و انباشته شدن پرونده در این مدت بوده است، زیرا این سطح از رقابت از آپریل ۲۰۱۷ تاکنون سابقه نداشته است. انتظار می رود در ماه های آتی سطح رقابت به سطوح عادی پییشن باز گردد. بالا رفتن سطح رقابت در برنامه منطقه ای این استان نیز رخ داده است. خوشبختانه علیرغم سخت شدن غیر منتظره رقابت در این دور، برخی از موکلین این سازمان نیز دعوت نامه دریافت نمودند که به این داوطلبان ارجمند تبریک می گوییم.

دارندگان امتیاز ۴۴۰ اکسپرس انتری دعوت نامه دریافت کردند.

 

در روز ۲۸ می  ۲۰۲۰ تعداد ۳٬۵۱۵ داوطلب اکسپرس انتری که از طریق تجربه کار کانادایی وارد رقابت شده بودند دعوت نامه دریافت کردند. حداقل امتیاز این دعوت شدگان ۴۴۰ بود. اخیرا تمایل اداره مهاجرت به صدور دعوت نامه های خاص برای دارندگان تجربه کار کانادایی بالا رفته است. روند کاهش امتیاز لازم برای این دسته از داوطلبان در این دور نیز ادامه یافت. 

حدود ۳۰ هزار دانشجوی خارجی برای دریافت کمک هزینه کرونایی دولت کانادا واجد شرایط شناخته شدند.

 

در تاریخ ۲۶ می ۲۰۲۰ دولت کانادا اعلام کرد که به منظور دریافت کمک هزینه دولتی مربوط  به دوره کرونا، داوطلبان نیازی ندارند مدرک اجازه کار معتبر فعلی و یا مدرکی دال بر اقدام برای تمدید مجوز اقامت موقت خود را ارسال کنند. صرف اعلام تایید شفاهی از سوی متقاضیان برای دریافت این کمک هزینه دولتی کفایت می نماید. این اصلاحات در قالب یک دستور العمل جدید برای مقامات اداره کار و رفاه اجتماعی کانادا که متکفل تایید شرایط داوطلبان برای دریافت کمک هزینه دولتی مزبور است، ارسال شده است. تعداد ۳۰٬۶۴۵ از ۳۹٬۳۱۹ دانشجوی خارجی که برای دریافت این کمک ها درخواست داده بودند، واجد شرایط شناخته شدند.

۳۸۵ داوطلب اکسپرس انتری، دعوت نامه دریافت کردند.

 

اداره مهاجرت کانادا در تاریخ ۲۷ می ۲۰۲۰ دور جدیدی از صدور دعوت نامه اکسپری انتری را برای دارندگان نامزدی استانی صادر کرد. داوطلبانی که نامزدی استانی دارند ۶۰۰ امتیاز اضافی دریافت می نمایند. در این دور، حداقل امتیاز لازم برای داوطلبان ۷۵۷ بود. بدون این ۶۰۰ امتیاز اضافی، حداقل امتیاز این داوطلبان ۱۵۷ می بود که برای دعوت شدن در اکسپرس انتری بسیار ناچیز است.  این ششمین دور صدور دعوت نامه اختصاصی برای دارندگان نامزدی استانی در سال جاری بود. اخیرا تمرکز اداره مهاجرت کانادا بر صدور دعوت نامه اختصاصی برای دارندگان نامزدی استانی و نیز واجدین شرایط روش تجربه کار کانادایی قرار گرفته است. این امر به منزله سخت تر شدن رقابت در این روش می باشد. همچنین زمانهای صدور هر دور از دعوت نامه های اکسپرس انتری غیر قابل پیش بینی تر از گذشته شده است و بعضا به فاصله چند روز یا حتی چند ساعت دعوت نامه صادر می گردد.

تا کنون اهداف مهاجرتی سال جاری در این روش مهاجرتی حاصل شده است و از سال گذشته بالاتر است. از ابتدای سال جاری ۳۸٬۵۸۵ داوطلب اکسپرس اینتری دعوت نامه دریافت کرده اند. 

تعداد دانشجویان چینی در کانادا در فصل اول سال ۲۰۲۰، پنجاه و یک درصد کاهش یافت.

 

با اینکه دولت کانادا حتی در دوره کرونا نیز از ورود دانشجویان خارجی استقبال کرد، ولی تعداد دانشجویان چینی در کانادا در فصل اول سال ۲۰۲۰،  پنجاه و یک درصد کاهش یافته است. مطابق آمار منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا در ماه مارچ ۲۰۲۰ تنها۱٬۹۰۵  دانشجوی چینی اقدام به اخذ اجازه تحصیلی نمودند. این رقم از ژانویه ۲۰۲۰، ۴۱ درصد کمتر بود. در مجموع در سه ماهه نخست امسال ۷٬۰۵۵ دانشجوی چینی ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کردند که نشان از کاهش ۵۱ درصدی این دانشجویان در مقایسه با دوره مشابه در سال قبل می باشد. 

اداره مهاجرت کانادا مقررات مربوط به رسیدگی به ویزای تحصیلی و موارد مرتبط را به روز رسانی نمود.

 

در تاریخ ۲۲ می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا مقررات به روزرسانی شده مربوط به درخواست اجازه تحصیلی را منتشر نمود. بر اساس دستور العمل منتشر شده اخیر، مقررات مربوط به درخواست مدارک تکمیلی در پرونده های در دست رسیدگی برای پرونده های زیر به روز رسانی شده است:

  • ویزاهای تحصیلی،
  • ویزای کار بعد از فراغت از تحصیل،
  • تمدید وضعیت قانونی در کانادا بدون نامه پذیرش جدید،
  • اجازه کار کردن  دانشجویان در خارج از دانشگاه،
  • درخواست ویزای کار بعد از فراغت از تحصیل بدون ارائه مدرک فارغ التحصیلی،

بموجب این مقررات اصلاح شده، درخواست های فوق صرفا به دلیل نقض مدرک رد نخواهند شد و برای داوطلب مهلت اضافی برای ارائه مدراک ناقص داده می شود.

دانشجویان خارجی نیز که فارغ التحصیل شده اند ولیکن به دلیل بسته بودن دانشگاه ناشی از شیوع کرونا قادر به ارائه مدرک فارغ التحصیلی  نمی باشند می توانند کار تمام وقت خود را آغاز نمایند. 

درخواست انجمن سرمایه گذاران صنعتی کانادا؛ احیای  برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری کانادا

 

بر اساس بیانیه انجمن سرمایه گذاری صنعتی کانادا، تقویت سرمایه گذاری مستقیم خارجی می تواند منجر به بازسازی سریع اقتصاد پساکرونایی کانادا شود. در تاریخ ۵ می ۲۰۲۰ انجمن مذکور نامه ای به وزیر اقتصاد کانادا نوشت و طی آن اعلام کرد که ده ها هزار سرمایه گذار خارجی مشتاق اخذ اقامت دائمی کانادا در قبال انجام سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد کانادا می باشند. بر اساس این نامه، دولت فدرال کانادا می تواند از طریق برنامه سرمایه گذاری مستقیم اقدام به جذب این سرمایه ها کند و چنین برنامه ای را بر اساس تجارب و نقاط قوت حاصل از برنامه قدیمی سرمایه گذاری فدرال که در سالهای قبل اجرا می شد، انجام دهد. اجرای برنامه قدیمی مذکور در سال ۲۰۱۴ متوقف شد، زیرا در آن زمان تاخیر بسیار زیادی در بررسی این پرونده ها ایجاد شده بود. پیشنهاد این انجمن این است که یک برنامه مهاجرتی جدید فدرال از طریق سرمایه گذاری (مشابه آنچه هم اکنون در استان کبک انجام می شود) در دستور کار قرار گیرد و برای این دسته از داوطلبان یک شرط مشارکت مالی غیر قابل برگشت نیز درنظر گرفته شود. 

استان بریتیش کلمبیا ۱۵۸ داوطلب جدید را برای دریافت نامزدی استانی دعوت نمود.

 

در تاریخ ۱۹ می ۲۰۲۰ استان بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه برای روش نامزدی استانی از روش تخصص نیروی انسانی را برگزار نمود. در این دور، تعداد ۱۵۸ دعوت نامه برای زیرگروه های مختلف این برنامه مهاجرتی صادر گردید. همچنین این استان کماکان ۳۱ ناک شغلی که به دلیل کرونا از برنامه نامزدی استانی حذف شده بودند را مستثنی نگه داشته است. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون این استان برای ۳٫۰۳۹ متقاضی دعوت نامه صادر کرده است. ناک های شغلی که به دلیل کرونا موقتا از برنامه نامزدی استانی حذف شده اند عبارتند از :

۰۶۲۱، ۰۶۳۱، ۰۶۳۲، ۰۶۵۱، ۳۲۳۶، ۶۲۱۱، ۶۳۱۱، ۶۳۱۳، ۶۳۲۱، ۶۳۲۲، ۶۳۴۱، ۶۴۲۱، ۶۵۱۱، ۶۵۱۲، ۶۵۱۳، ۶۵۲۱، ۶۵۲۲، ۶۵۲۳، ۶۵۲۴، ۶۵۲۵، ۶۵۳۱، ۶۵۳۲، ۶۵۳۳، ۶۵۶۲، ۶۵۶۴، ۶۶۱۱، ۶۶۲۱، ۶۷۱۱، ۶۷۲۱، ۶۷۲۲ و ۶۷۳۱.

از ابتدای شیوع کرونا ۳۱۰۰ نفر از ورود به کانادا منع شدند.

 

اداره مرزبانی کانادا از ابتدای شیوع ویروس کرونا از ورود ۳۱۰۰ نفر که قصد ورود به کانادا داشته اند، جلوگیری کرده است. ۹۵ درصد این افراد قصد ورود به کانادا از مبدا امریکا را داشته اند.

آمار منتشر شده از سوی اداره مرزبانی کانادا نشان می دهد که بین ۲۲ مارچ تا ۳ می ۲۰۲۰، تعداد ۲۹۵۱ نفر که از امریکا قصد ورود به کانادا داشته اند، توسط اداره مرزبانی کانادا از ورود به این کشور منع شده اند. تشخیص افسرهای مهاجرتی این بوده است که این افراد قصد سفر غیر ضروری (از قبیل بازدید از کانادا) داشته اند و به همین سبب نیز از ورود ایشان جلوگیری به عمل آمده است.

اشخاصی که وارد کانادا می شوند (اگر هم ورود ایشان مجاز باشد) مجبور هستند ۱۴ روز قرنطینه خانگی را سپری کنند. این افراد لازم است برنامه قرنطینه خانگی را ارائه نمایند.

اخبار مهم در خصوص اجازه کار بعد از تحصیل

 

در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد بمنظور کاهش آثار منفی شیوع کرونا بر حوزه مربوط به دانشجویان خارجی،  گذراندن دوره های آنلاین که ناشی از ویروس کرونا باشد موجب تاثیر منفی بر استحقاق فارغ التحصیلان خارجی برای دریافت مجوز کار بعد از تحصیل نخواهد داشت. به عبارت دیگر با اینکه شرط برخورداری از مجوز کار بعد از فراغت از تحصیل این است که دوره های تحصیلی حضوری باشد، این شرط استثنائا در خصوص دوره های آنلاین ناشی از کرونا اعمال نخواهد شد. این مقررات در خصوص دانشجویانی که از پاییز سال ۲۰۲۰ نیز دوره آنلاین خواهند گذراند اعمال می شود. علاوه بر این دانشجویان خارجی که به دلیل شیوع کرونا قادر به ورود به کانادا نشده اند، می توانند تا سقف ۵۰ درصد از کل دوره را به صورت آنلاین از کشور مبداء بگذرانند. سالانه بیش از ۵۴ هزار نفر از فارغ التحصیلان خارجی در کانادا موفق به دریافت اقامت دائمی کانادا می شوند.

دور جدید دعوت نامه اکپسرس اینتری؛ امتیاز لازم برای وصول دعوت نامه اکسپرس اینتری بازهم کاهش یافت.

 

صدور دعوتنامه اکسپرس اینتری کانادا برای داوطلبانی که واجد شرایط  اقدام از طریق روش تجربه کار کانادایی می باشند، در تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۰  انجام شد. در این دور امتیاز لازم برای دریافت دعوت نامه کاهش یافت. در این دور برای  ۳٬۳۷۱ داوطلب دعوت نامه صادر شده که پایین ترین امتیاز بین دعوت شدگان ۴۴۷ بوده است و ۵ امتیاز کمتر از دور مشابه که در اول ماه می برگزار شده بود.

روز قبل از آن یعنی در چهاردهم ماه می ۲۰۲۰ نیز دور دیگری برای داوطلبانی که از طریق روش های استانی اقدام کرده بودند برگزار شد که حداقل امتیاز لازم برای آن ۷۱۸ بود و طی آن برای ۵۲۹ داوطلب دعوت نامه اکسپری اینتری صادر شد.

اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا متممی با عنوان ضوابط جدید کرونایی مربوط به برنامه نامزدی استانی (روش مبتنی بر مهارت) را اعلام کرد.

 

این متمم از تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ برای داوطلبان واجد شرایط برنامه نامزدی استانی بریتیش کلمبیا قابل اجرا است:

 

تغییر اساسی در وضعیت استخدامی

در این متمم تغییرات اساسی در وضعیت استخدامی دربرگیرنده موارد زیر است و باید به اداره بی سی پی ان پی گزارش شود:

- تعلیق موقت کارگر

- اخراج بدون علت قانونی

-  بازگشت به کار با شغل و کارفرمای قبلی

-  جاب آفر جدید با کارفرمای جدید

- کم کردن ساعات کار به کمتر از ۳۰ ساعت در هفته (کمتر از تمام وقت)

- کم کردن دستمزد که باعث می شود از حداقل دستمزد یا دستمزد قانونی همان شغل پایین تر برود.

- کم شدن درآمد که منجر می شود درآمد شخص از حداقل درآمد مقرر کمتر شود.

 

کمک های مالی دولت به دلیل کرونا:

دریافت کمک های مالی که دولتهای استانی یا فدرال کانادا به داوطلبان ارائه می کنند تاثیری بر نامزدی داوطلب در برنامه های نامزدی استانی بریتیش کلمبیا ندارد. با اینهمه به خاطر داشته باشید که باید شرایط لازم برای واجد شرایط باقی ماندن در برنامه نامزدی استانی مورد نظر را حفظ کنید. از جمله این شرایط قصد واقعی برای سکونت و مشارکت در اقتصاد این استان می باشد.

اگر به دلیل مقررات کرونا مجبور هستید از خانه کار کنید، این امر مانع از اینکه واجد شرایط تلقی شوید، نمی کند، مشروط بر آنکه سایر شرایط لازم را دارا باشید. با اینحال اگر دور کاری شما به نحوی است که خارج از استان بریتیش کلمبیا حضور دارید و از راه دور کار می کنید، واجد شرایط تلقی نخواهید شد.

 

اسناد و مدارک:

انتظار اداره مهاجرت استان این است که داوطلبان قبل از سابمیت، اسناد خود را آماده کرده باشند. این اسناد از جمله دربرگیرنده کارنامه آزمون زبان، مدارک تحصیلی و نیز ارزشیابی بین المللی مدرک تحصیلی می باشد. با اینهمه اگر داوطلبان به دلیل شیوع کرونا قادر به ارائه بموقع اسناد نباشند، لازم است در مواعد مقرر اقدامات زیر را انجام دهند:

۱- توضیح کتبی مبنی بر اینکه به چه دلیلی قادر به ارائه بموقع اسناد نشدید.

۲- اسنادی که اثبات کند شما در موعد مقرر درخواست، اسناد را به نهادهای ذیربط تسلیم نموده اید یا اسنادی که نشان دهد نهاد مزبور به دلیل شیوع کرونا خدمات خود را بموقع ارائه نمی نماید.

 

 بمحض وصول اسناد مزبور آنها را برای اداره مهاجرت استان ارسال نمایید.

شما می توانید درخواست کنید که به دلیل عدم دسترسی به اسناد ناشی از شیوع کرونا، رسیدگی به پرونده شما موقتا متوقف شود.

 

 مرحله رجیستریشن:

اگر در اثنای مرحله رجیستریشن،  بعد از ثبت درخواست و قبل از وصول آی تی ای، یکی از شرایط مربوط به کار شما یا شرایط دیگر زائل شود و این موجب شود که دیگر واجد شرایط برای برنامه مزبور نباشید، لازم است پرونده خود را استرداد کنید. هرگاه شرایط دوباره به وضعیتی بازگردد که واجد شرایط شوید، می توانید مجددا درخواست خود را ثبت کنید.

 

 مرحله دعوت نامه استانی:

اگر بعد از دریافت دعوت نامه استانی و تا زمان سابمیت اپلیکیشن پکیج، کار شما در آن شغل خاص یا نزد کارفرمای خاص که با آن ثبت و دعوت نامه دریافت کرده اید، متوقف شده است و دیگر در آن شغل یا کارگاه کار نمی کنید، لازم است که از سابمیت اپلیکیشن پکیج خود، خودداری کنید. هرگاه شرایط دوباره به وضعیتی بازگردد که واجد شرایط شوید، می توانید مجددا درخواست اولیه خود را ثبت کنید. بدیهی است که تضمینی برای دریافت  دعوت نامه مجدد وجود ندارد.

 

اگر در اثنای مرحله رجیستریشن،  بعد از ثبت درخواست و قبل از وصول آی تی ای، هنوز در شغل مورد نظر یا نزد کارفرمای مورد نظر کار می کنید ولی تغییر اساسی در وضعیت استخدامی شما رخ داده باشد لازم است که از سابمیت اپلیکیشن پکیج خود، خودداری کنید. اگر سابمیت کنید درخواست شما رسیدگی، ولی رد خواهد شد. این قبیل درخواست ها قابل درخواست تعلیق موقت نمی باشد و باید حتما مسترد شوند. در صورتی که استرداد درخواست بعد از آن باشد که اداره مهاجرت استان شروع به رسیدگی به پرونده کرده باشد، هزینه دولتی تادیه شده قابل استرداد نخواهد بود.

 

اگر بعد از وصول آی تی ای، هنوز در شغل مورد نظر یا نزد کارفرمای مورد نظر کار می کنید ولی تغییر اساسی در وضعیت استخدامی شما رخ داده  می توانید اپلیکیشن پکیج خود را سابمیت کنید. با اینحال در زمانی که به پرونده شما رسیدگی می شود باید در آن زمان هنوز واجد شرایط باقی مانده باشید تا پذیرفته شوید.

 

نکات مهم قابل توجه داوطلبان:

۱- تغییرات اساسی در وضعیت اشتغال که مصادیق آن در بالا گفته شد ممکن است بر مرحله بعدی کار که در واقع اخذ اجازه کار از دولت فدرال می باشد، موثر باشد. آنچه در این مقررات گفته شده است صرفا ناظر بر مرحله استانی است و در خصوص آثار این تغییرات بر اجازه کار و مراحل بعدی، لازم است به مقررات منتظر شده از سوی دولت فدرال توجه شود.

۲- اگر تغییرات اساسی در وضعیت اشتغال شما رخ دهد و این تغییرات موجب خروج شما از واجد شرایط بودن شود، در این صورت شما می توانید از اداره مهاجرت استانی درخواست کنید که پرونده شما را حداکثر تا سقف ۱۶ هفته در تعلیق اختیاری قرار دهد تا در این بازه زمانی، شرایط اشتغال خود را به وضعیتی که بازهم واجد شرایط شوید، بازگردانید. اگر همین شرایط بعد از وصول آی تی ای و قبل از اپلای کردن رخ دهد، می توانید اپلای کنید و سپس درخواست تعلیق فوق را نمایید. در این صورت ۱۶ هفته مورد نظر، از تاریخ وقوع تغییرات اساسی محاسبه خواهد شد نه از تاریخ اپلای کردن یا درخواست کردن شما. البته به خاطر داشته باشید که شغل شما و کارفرمای شما نباید تغییر کرده باشد و تغییرات صرفا در سایر موارد به شرح فوق باشد وگرنه نمی توانید از این دوره تعلیق ارفاقی استفاده کنید.

۳- اگر در پایان این دوره تعلیق ارفاقی وضعیت به گونه ای باشد که هنوز به وضعیت واجد شرایط بازنگشته اید، در این صورت باید پرونده خود را مسترد کنید وگرنه اداره مهاجرت استان به پرونده رسیدگی و آن را رد می کند و هزینه دولتی پرداختی نیز در این وضعیت مسترد نمی شود زیرا اداره مهاجرت به دلیل عدم اسرتداد پرونده از سوی شما ناگزیر وارد رسیدگی شده است.

۴- اگر تغییرات اساسی قبل از وصول دعوت نامه استانی باشد باید دعوت نامه واصله را رد کنید. در غیر این صورت اپلیکیشن شما مشمول این تعلیق ارفاقی نمی شود و نهایتا نیز رد خواهد شد.

۵- اگر رابطه استخدامی شما به دلیل اخراج به دلیل قانونی یا استعفا خاتمه یافته باشد در این صورت اپلیکیشن شما مستقیما رد خواهد شد و تعلیق ارفاقی فوق را نخواهید داشت.

۶- در هر مرحله ای حق دارید پرونده خود را مسترد کنید. در این صورت اگر رسیدگی به پرونده از سوی اداره مهاجرت آغاز شده باشد هزینه دولتی غیر قابل استرداد است.

 

بازگشت به کار:

اگر به دلیل کرونه موقتا کار شما تعلیق شده است و سپس ظرف ۱۶ هفته  از تاریخ شروع تعلیق کار، به همان کار و نزد همان کارفرما بازگشته اید، پرونده شما بر اساس معیارهای روش مهاجرتی مورد نظر بررسی خواهد شد.  

 

جاب آفر جدید: شغل و کارفرمای جدید

اگر جاب آفر جدید با کارفرمای جدید داشته باشید، کارفرمای جدید شما باید اثبات کند که تلاش متعارف برای یافتن نیروی کار محلی انجام داده ولی موفق نشده است و استخدام نیروی کار خارجی تاثیر منفی بر بازار کار کانادایی ها ندارد. اسناد تلاش کارفرما برای یافتن نیروی کار محلی باید ارائه شود (شرط موضوع این بند در موارد خاصی لازم الرعایه نمی باشد).

 

فقدان رابطه استخدامی بعد از ۱۶ هفته

 اگر رابطه کاری شما با کارفرما  به صورت موقتی تعلیق شده یا اصلا خاتمه یافته است و ظرف ۱۶هفته بازگشت به کار یا دریافت جاب آفر جدید حاصل نشده است و شما درخواست تعلیق ارفاقی پرونده را نموده اید، در پایان این دوره ۱۶ هفته ارفاقی می توانید درخواست کنید پرونده شما مسترد شود. وگرنه اداره مهاجرت استان می تواند به پرونده رسیدگی و آن را رد کند . هزینه دولتی پرداختی نیز در این وضعیت مسترد نمی شود زیرا اداره مهاجرت به دلیل عدم استرداد پرونده از سوی شما ناگزیر وارد رسیدگی شده است.

 

برنامه مهاجرتی فارغ التحصیلان بین المللی:

۱- در این روش لازم است داوطلبان ظرف سه سال از تاریخ فارغ التحصیل شدن خود، اقدام کنند.

۲- همه موارد بالا در خصوص داوطلبان این برنامه مهاجرتی نیز قابل اعمال است.

۳- در این روش امکان آپدیت کردن اطلاعات داوطلب وجود ندارد و هرگاه نیاز به آپدیت کردن اطلاعات داشته باشید لازم است درخواست خود را مسترد کرده و از نو سابمیت کنید. بنابراین باید توجه داشته باشید که اگر به دلیل همین آپدیت کردن اطلاعات، ناگزیر از سابمیت جدید شوید و این سابمیت جدید خارج از سه سال مذکور در بالا باشد، پرونده رد می شود. با اینحال اگر دلیل این سابمیت مجدد تغییر اساسی شرایط آنهم ناشی از کرونا باشد که شرح آن در بالا گفته شد، در این فرض خاص سابمیت جدید اگر خارج از سه سال باشد ایرادی نخواهد داشت. البته مشروط بر اینکه سابمیت قبلی در بازه زمانی سه ساله بوده باشد.

 

توجه: تا اطلاع ثانوی دریافت کمک های مالی مربوط به کرونا که از سوی دولت های استانی یا فدرال به داوطلبان ارائه می شود، اثری بر فرایند نامزدی استانی شما نخواهد داشت. با اینهمه لازم است داوطلبان واجد شرایط باقی بمانند و از شرایط قانونی مقرر در هر روش مهاجرتی استانی (به خصوص شرط سکونت در استان) خارج نشوند.

هرگونه تغییر اساسی در شرایط اشتغال را حتما به مسوول ذیربط در اداره مهاجرت استان و دولت فدرال اطلاع دهید.

استان انتاریو برای ۷۰۳ داوطلب در روش جدید نیروی کار ماهر فنی دعوت نامه صادر کرد.

 

در تاریخ ۱۳ می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت استان انتاریو تعداد ۷۰۳ دعوت نامه خاص برای داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری بوده و نیز شرایط لازم برای برنامه کاری این استان را داشته اند، صادر نمود. این چهارمین بار از سال ۲۰۱۹ است که برای این روش خاص دعوت نامه صادر می شود. امتیاز اکسپرس اینتری داوطلبان در این دوره بین ۴۲۱ تا ۴۵۱ بوده است.

پایین ترین امتیاز در روش استانی تک پایلوت بریتیش کلمبیا ثبت شد.

 

در تاریخ ۱۲ ماه می ۲۰۲۰ استان بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه استانی برای برنامه استانی تک پایلوت را برگزار نمود.

در این دور ۹۲ نفر دعوت نامه دریافت کردند. پایین ترین امتیاز دعوت شدگان در این دور، ۸۰ امتیاز بود که پنج امتیاز پایین تر از دور قبل بود. 

استان بریتیش کلمبیا به دلیل شیوع کرونا اصلاحاتی را در خصوص نحوه اجرای برنامه های نامزدی استانی اعلام کرد.

 

در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ دولت استان بریتیش کلمبیا متمم راهنمای مخصوص روش نیروی کار ماهر برنامه نامزدی استانی و همچنین مقررات مخصوص کرونا که قبلا وضع کرده بود را منتشر نمود. بر اساس این متمم جدید منتشره، اصلاحاتی در خصوص مقررات مربوط به آی تی ای، تغییرات شرایط استخدامی داوطلبان، مهلت ارائه اسناد و امثال آن مقرر شده است. بر اساس این مقررات، در صورت خاتمه موقتی رابطه استخدامی، اپلیکیشن های استانی می تواند تا سقف ۱۶ هفته معلق باقی بماند. داوطلبانی که از طریق روش نیروی کار نیمه ماهر اقدام می نمایند مکلفند ۹ ماه رابطه استخدامی مداوم قبل از ثبت پرونده را رعایت کنند. در صورت توقف موقتی کار در کارگاه به دلیل کرونا، دولت استان می تواند سابقه استخدامی قبل و بعد از این دوره تعلیق موقت را بمنزله رابطه استخدامی مداوم تلقی کند مشروط بر اینکه دوره تعلیق موقتی بیش از ۱۶ هفته نبوده و کارفرما نیز تغییر نکرده باشد. اشخاصی که از طریق روش فارغ التحصیلان بین المللی درخواست می کنند باید در بازه زمانی سه سال بعد از فراغت از تحصیل اقدام نمایند.

کم شدن دانشجویان خارجی ممکن است به اقتصاد کانادا ضربه بزند.

 

در حالیکه شیوع ویروس کرونا اغلب بخش های اقتصادی را با توقف یا رکود مواجه کرده است، حوزه دانشجویان خارجی نیز از این وضعیت بی تاثیر نبوده است. با آنکه دانشگاه های خارجی برای سال تحصیلی آینده که در ماه سپتامبر آغاز می شود، اقدام به پذیرش دانشجو کرده اند، هنوز هم دانشجویان پذیرش شده این نگرانی را دارند که به دلیل تاخیر در فرایند رسیدگی به درخواست ویزا و یا به دلیل محدودیت های مسافرتی ناشی از کرونا، نتوانند بموقع دوره تحصیلی خود را آغاز کنند.

سال گذشته تقریبا ۶۴۲ هزار دانشجوی خارجی وارد کانادا شدند. اقتصاددانان معتقدند که کاهش شدید ورود دانشجویان خارجی ممکن است به اقتصاد کلان کانادا ضربه بزند. بر اساس اطلاعات دولتی منتشر شده، ورود دانشجویان خارجی سالانه ۲۱ میلیارد دلار وارد چرخه اقتصادی کانادا می نماید. 

برخی محدودیت های مربوط به کارگران خارجی موقتا کم شد.

 

در تاریخ ۱۲ ماه می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا دستورالعمل های مربوط به کارگران خارجی که با ویزای کار در کانادا زندگی می کنند را اصلاح کرد.

از این تاریخ کارگرانی که ویزای کار بسته (با کارفرمای مشخص) دارند و شغل خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست داده اند، نیازی ندارند برای شروع به کار نزد کارفرمای دیگر، منتظر وصول ویزای کار جدید باشند.

 با اینحال لازم است این قبیل کارگران از اداره مهاجرت کانادا تاییدیه ای برای شروع به کار جدید اخذ کنند. البته کارفرمای جدید باید ال ام آی ای مثبتی برای این منظور اخذ کند (یا کرده باشد).

زمان رسیدگی به درخواست اجازه کار برای این قبیل کارگران به نحو قابل ملاحظه ای کاهش یافته و به ده روز رسیده است. در سال ۲۰۱۹ اداره مهاجرت کانادا ۱۹۰ هزار ویزای کار با کارفرمای مشخص صادر کرده است.

 همچنین بر اساس این اصلاحات بعمل آمده در صورتی که به دلیل بسته بودن دفاتر سرویس کانادا در آن محل، امکان انجام انگشت نگاری وجود نداشته باشد، این شرط نیز از سوی اداره مهاجرت قابل چشم پوشی خواهد بود.

آیا مهاجرانی که از طریق نامزدی استانی اقامت دائم می گیرند مجبورند در همان استان اقامت کنند؟

 

اصولا انتظار می رود که مهاجرانی که از طریق برنامه نامزدی استانی موفق به دریافت اقامت دائمی کانادا می شوند، در همان استان اقامت کنند. همچنین اگر چنین داوطلبانی در زمان ورود به خاک کانادا، به آفیسر اعلام کنند که قصد دارند در استان دیگری سکونت کنند، ممکن است این وضعیت اظهار خلاف واقع تلقی شده و موجب از دست دادن اقامت دائمی ایشان شود.

از سوی دیگر بر اساس منشور حقوق و آزادی های کانادایی، صرفنظر از روشی که منجر به اخذ اقامت دائمی شده است، نمی توان شخصی که اقامت دائمی کانادا را دارد، مجبور کرد که در استان خاصی زندگی کند.

هر شخصی که اقامت دائمی کانادا دارد، آزاد است که در هر کجای کانادا که می خواهد سکونت کند.

با اینهمه باید توجه داشت که سوء استفاده از نظام قانونی کانادا ممکن است در مرحله دریافت شهروندی کانادا موجب بروز مشکل شود. هرگونه اظهار خلاف واقع ممکن است منجر به لغو اقامت دائمی شود. بر این اساس ایمن ترین راه حل این است که داوطلبان بعد از دریافت اقامت دائمی کانادا دست کم برای مدت معقولی در همان استان سکونت کنند.

توزیع جمعیتی دریافت کنندگان اقامت دائمی کانادا در فوریه ۲۰۲۰

بر اساس آمار رسمی که اداره مهاجرت کانادا برای بازه زمانی فوریه ۲۰۲۰ منتشر کرده است، ۲۵٬۹۲۵ نفر در این ماه موفق به دریافت اقامت دائمی کانادا شدند.

توزیع جمعیتی این مهاجران از حیث تابعیت ده ردیف نخست داوطلبان به شرح زیر است:

هندوستان : ۶٬۵۲۵ نفر

چین: ۲٬۳۷۵

فیلیپین: ۱٬۹۴۰

ایالات متحده امریکا: ۹۰۰ نفر

نیجریه: ۸۸۵ نفر

پاکستان ۸۶۵ نفر

سوریه: ۸۲۰ نفر

ایران: ۵۲۰ نفر

فرانسه: ۴۹۰ نفر

برزیل: ۴۸۰ نفر

دولت کانادا در دو ماه نخست سال جاری ۶۵۵ نفر مهاجر از طریق بیزینسی پذیرش کرده است.

 

کانادا همچون گذشته به پذیرش مهاجران از طریق روش بیزینسی ادامه می دهد. در دو ماه نخست سال ۲۰۲۰ دولت کانادا به ۶۵۵ نفر از طریق روش بیزینسی اقامت دائمی اعطا کرده است. تعداد ۱۰۰ نفر از این مهاجران از طریق روش خوداشتغالی و ۸۰ نفر نیز از طریق استارت آپ ویزا پذیرش شده اند. یک پنجم مهاجران بیزینسی از طریق روش های کارآفرینی استان، موفق به دریافت اقامت دائمی کانادا می شوند. سال گذشته کانادا مجموعا ۴۷۲۰ مهاجر از طریق روش های بیزینسی پذیرش کرد.

شیوع کرونا می تواند بر درخواست های دریافت تابعیت کانادا نیز اثرگذار باشد.

 

در تاریخ ۷ ماه می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که تعداد روزهایی که به دلیل شیوع کرونا و محدودیت های مسافرتی ناشی از آن، دارندگان اقامت دائمی کانادا مجبور شده اند در خارج از کانادا بمانند و به همین سبب موفق به بازگشت به کانادا نشده اند، جزء روزهای حضور ایشان در کانادا محسوب نخواهد شد.

شیوع کرونا عذر موجهی برای غیبت در کانادا نیست. شیوع کرونا باعث شده است که تعدادی از دارندگان اقامت دائمی کانادا در کشورهای دیگر بمانند و قادر به بازگشت به کانادا نباشند و لذا برای نیل به ۱۰۹۵ روز حضور در کانادا، که شرط لازم برای درخواست تابعیت کانادا است با مشکل و تاخیر مواجه شوند.

بنابراین بمنظور به حد نصاب رساندن روزهای اقامت در داخل خاک کانادا برای تقاضای دریافت پاسپورت کانادایی، این داوطلبان باید تعداد روزهای لازم را در خاک کانادا حضور داشته باشند.  

ناک های ۱۱۲۳، ۱۲۲۱ و ۱۲۴۱ به گردونه رقابت در روش نامزدی استانی بریتیش کلمبیا بازگشتند!

 

سه ناک شغلی ۱۱۲۳، ۱۲۲۱ و ۱۲۴۱ که به دلیل شیوع کرونا، در دور پیشین صدور دعوت نامه های استانی روش نامزدی استانی بریتیش کلمبیا حذف شده بودند، در دور اخیر صدور دعوت نامه های استانی به رقابت بازگشته اند.

با توجه به نوع این مشاغل، این وضعیت می تواند نشانه خوبی از بازگشت تدریجی شرایط کسب و کار به شرایط عادی باشد.

توزیع استانی مهاجران در دو ماه نخست سال ۲۰۲۰

 

در دو ماه نخست سال ۲۰۲۰، کانادا تعداد ۵۰٬۶۵۰ مهاجر جدید پذیرش نمود. تقریبا نیمی از این تعداد در پرجمعیت ترین استانهای کانادا ساکن شدند. در واقع از این میان ۲۳٬۵۹۰ نفر در استان انتاریو و ۸٬۴۹۵ نفر در بریتیش کلمبیا سکونت گزیدند. کبک با پذیرش ۵٬۹۹۵ مهاجر فرانسوی زبان سومین مقصد مهاجران بود. استانهای دشتی کانادا مشتمل بر آلبرتا، ساسکاچوان و منیتوبا مجموعا ۱۰٬۲۶۵ مهاجر در این دو ماه پذیرش کردند.

همچنین استانهای حاشیه آتلانتیک مشتمل بر نواسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد و نیوفاوند لند و لابرادور نیز میزبان ۲٬۲۱۵  نفر از مهاجران جدید بوده است. ۹۵ مهاجر نیز به استانهای شمالی مهاجرت نموده اند. 

استان منیتوبا تعداد ۱۲۳ داوطلب برنامه نامزدی استانی را دعوت کرد.

 

در تاریخ ۷ می ۲۰۲۰ استان منیتوبا، دور هشتاد و نهم صدور دعوت نامه استانی این استان (ام پی ان پی) را برگزار نمود.  در این دور تعداد ۹۴ توصیه نامه برای روش نیروی کار ماهر این استان صادر شد. امتیاز لازم برای این داوطلبان ۴۷۵ بود. همچنین ۱۴ دعوت نامه برای روش نیروی کار خارجی ۱۴ توصیه نامه صادر کرد که حداقل امتیاز آن ۸۰۲ امتیاز بود که ۸۸ امتیاز بالاتر از دور پیش از آن بود. در روش فارغ التحصیلان بین المللی نیز ۱۵ دعوت نامه صادر گردید. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون این استان تعداد ۱٬۹۳۱ داوطلب را برای اخذ اقامت دائمی دعوت نموده است.

در ماه فوریه ۲۰۲۰ کانادا ۲۵٬۹۲۵ مهاجر جدید پذیرفت.

 

مطابق آمار رسمی منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا، در ماه فوریه ۲۰۲۰ مجموعا ۲۵٬۹۲۵ نفر موفق به اخذ اقامت دائمی کانادا شدند. این رقم در یک ماه پیش از آن، ۱۲۰۰ نفر بیشتر بوده است. از این تعداد، ۱۰٬۰۶۰ نفر از طریق روش های مبتنی بر مهارت (نیروی کار ماهر) ، ۴۸۳۰  نفر از طریق روش های نامزدی استانی، ۲۱۰ نفر از طریق روش های سرمایه گذاری و ۵۱۰۰ نفر از طریق اسپانسرشیپ موفق به اخذ اقامت دائمی کانادا شدند. سایر داوطلبان نیز از طریق روش پناهندگی موفق به اخذ اقامت دائمی شدند. 

بیش از ۹۰۰ کارگر خارجی در هفته های اخیر وارد بریتیش کلمبیا شدند.

 

آقای بونی هنری رئیس اداره سلامت استان بریتیش کلمبیا اعلام کرد بیش از 900 کارگر خارجی در هفته های اخیر وارد بریتیش کلمبیا شدند و دوره قرنطینه 14 روزه خود را آغاز کردند. برخی از این کارگران هم اکنون دوره قرنطینه خود را سپری کرده و وارد کار در مزارع یا کارگاه های مربوطه شده اند. البته نتیجه آزمایش کرونا  4 نفر از این کارگران مثبت بوده است. شواهد نشان می دهد که سیاست های کرونایی دولت استان بریتیش کلمبیا به اهداف خود دست یافته است و این استان می تواند به زودی بر کرونا غلبه کند.

کانادا فرایند صدور اجازه کار برای کارگران بخش کشاورزی را تسهیل می کند.

 

در تاریخ اول می ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا دستورالعمل مربوط به رسیدگی به درخواست اجازه کار کارگران فصلی و غیر فصلی در بخش کشاورزی را به روز رسانی و تسهیل کرد. با توجه به اهمیت صنعت کشاورزی و غذا به ویژه در دوره شیوع ویروس کرونا این کارگران سهم به سزایی در امنیت غذایی کانادا ایفا می کنند.

امتیاز اکسپرس اینتری بازهم کاهش یافت!

 

روز گذشته دولت کانادا دور جدیدی از صدور دعوت نامه اکسپرس اینتری را انجام داد. در این دور، برای ۳۳۱۱ نفر از داوطلبانی که واجد شرایط برای روش تجربه کانادایی بودند دعوت نامه صادر شد. حداقل امتیاز دعوت شدگان در این دور۴۵۲ امتیاز که سه امتیاز پایین تر از دور قبلی  بود. این سطح از امتیاز قبولی، پایین ترین امتیاز از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون بود و نشان از آسان تر شدن رقابت دارد.

کانادا اعمال مقررات دوره بحران کرونا را برای ویزاهای موقت تمدید کرد.

 

در تاریخ ۲۹ اپریل ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که این اداره اعمال مقررات جاری مربوط به دوره بحران کرونا را که مربوط به بررسی و صدورویزاهای موقت از جمله ویزاهای کار، تحصیلی و ویزیتوری می باشد، تا ۱۹ ماه می تمدید کرد. بخش اصلی این مقررات مربوط به اتباع کشورهایی است که از محدودیت های کرونایی سفر به کانادا مستثنی شده اند.

خبر مهم:

مراکز تماس تلفنی اداره مهاجرت کانادا مجددا شروع به کار کرد.

 

در تاریخ ۲۷ اپریل ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که مراکز تماس تلفنی خود را که خدمات تلفنی به داوطلبان مهاجرت ارائه می نمود، بازگشایی کرده است. به دلیل شیوع ویروس کرونا و اعمال مقررات قرنطینه کار این مراکز متوقف شده بود و کارکنان مربوطه صرفا از طریق ای میل مشغول پاسخگویی بودند. هم اکنون سامانه پاسخگویی به روز رسانی شده است و کارکنان می توانند از طریق دورکاری از منزل خودشان به تلفن ها پاسخ دهند. این خدمات همه روزهای کاری از۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر ارائه می شود. البته خدمات آنلاین به صورت ۲۴ ساعته و در همه روزهای هفته در دسترس است. 

سوء تفاهم پیش آمده برای دارندگان ویزای موقت در خصوص تمدید ویزا

 

اشخاصی که با ویزای ویزیتوری برای دیدار فرزندان یا نوه های خود وارد کانادا شده اند، ممکن است به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا امکان بازگشت به کشور خود را نداشته باشند. اگر ویزای این افراد رو به انقضا می باشد، باید برای تمدید مدت اقامت خود در کانادا اقدام کنند. برای این دسته از افراد یک مهلت 90 روزه برای چنین اقدامی در نظر گرفته شده است. برای برخی این وضعیت موجب سوء تفاهم شده است زیرا چنین تصور کرده اند که می توانند پس از انقضا ویزای خود، بدون اقدام برای تجدید ویزا به مدت 90 روز اضافی در کانادا بمانند. 

در واقع هر چند در این 90 روزدولت کانادا اقدامی برای اخراج این قبیل افراد انجام نخواهد داد، لیکن برای اینکه حضور ایشان غیر قانونی نباشد و در آینده موجب بروز مشکل برای ایشان نشود، لازم است برای تمدید حضور خود در کانادا اقدام قانونی انجام دهند. در غیر این صورت در مراجعات و اقدامات مهاجرتی آتی خود در کانادا با مشکل مواجه خواهند شد. به عبارت دیگر حضور در کانادا بدون چنین اقدامات قانونی برای تمدید مدت اقامت ممکن است حتی باعث محرومیت ایشان از ویزای کانادا در آینده شود. 

علیرغم شیوع کرونا، کانادا به پذیرش مهاجرین ادامه می دهد.

 

برخلاف دولت ایالات متحده امریکا، دولت کانادا قصد متوقف کردن فرایندهای مهاجرت را ندارد.اخیرا رئیس جمهور امریکا دستوری را امضا کرد که بموجب آن هرگونه مهاجرت به این کشور برای 60 روز متوقف می شود. دولت آقای ترودو رسما اعلام کرد که کانادا کشوری است که از مهاجران استقبال می نماید. همچنین وزیر مهاجرت کانادا طی یک مصاحبه با رادیو کانادا اعلام کرد که دولت کانادا طرحی برای پیروی از روش های امریکا ندارد و تدابیر دولت امریکا را دنبال نخواهد کرد. این به آن معناست که دولت کانادا در اثر شیوع ویروس کرونا دست از تلاش برای دستیابی به اهداف مهاجرتی مقرر بر نمی دارد.

همسر دانشجویان خارجی ممکن است نیازمند تمدید ویزای کار باز فعلی خود یا اخذ ویزای ویزیتوری باشند.

 

همسر دانشجویان خارجی ممکن است برای ورود به کانادا با ویزای کار باز، واجد شرایط باشند.

در چنین مواردی طول مدت اعتبار ویزای کار باز برای همسر دانشجو، اصولا تا سقف دوره تحصیل همسر می باشد.  بسیاری از دانشجویان خارجی در ماه های مارچ و اپریل ۲۰۲۰ تحصیل خود را در کانادا تمام کرده اند. این قبیل فارغ التحصیلان برای اینکه بعد از اخذ ویزای کار بعد از فراغت از تحصیل نیز بتوانند برای همسر خود مجددا اقدام به اخذ ویزای کار باز کنند، لازم است که واجد شرایطی باشند. یکی از مهترین این شروط این است شخصی که فارغ التحصیل می گردد، بعد از دریافت ویزای کار، در ناک شغلی مشغول به کار شده باشد که سطح تخصصی آن صفر یا A  یا B  باشد. (به عبارت دیگر اگر شخص فارغ التحصیل در ناک های C  یا  D مشغول کار شود نمی تواند برای همسرش ویزای کار اخذ کند).

 اگر شخص فارغ التحصیل هنوز کاری پیدا نکرده است و ویزای کار فعلی همسرش نیزدر شرف انقضا است، لازم است برای یکی از این دو وضعیت مهاجرتی اقدام کنند:

اقدام نخست: تبدیل وضعیت اقامتی از دارنده ویزای کار به دارنده ویزای ویزیتوری برای اینکه بتوانند در کنار همسر خود در کانادا باقی بمانند.

دوم: یافتن کار واجد شرایط توسط همسراو (اشتغال به کار شخص فارغ التحصیل) و اقدام برای تمدید ویزای کار باز.

صدور دعوت نامه های مهاجرتی کانادا ادامه دارد.

 

دولت کانادا در تاریخ ۱۶ مارچ ۲۰۱۶ محدودیت هایی برای سفر به کانادا مقرر کرد. با اینحال هنوز هم دولتهای استانی و فدرال کانادا کم و بیش در حال عمل به تعهدات مهاجرتی خود می باشند تا بتوانند اهداف مهاجرتی مقرر برای سال جاری را حاصل کنند. بعنوان نمونه می توان به صدور تعداد ۱۱۷۰۰ دعوت نامه اکسپرس اینتری از آن تاریخ تا کنون اشاره کرد. همچنین دولتهای استانی، در این بازه زمانی تعداد ۲۱۲۳ دعوت نامه استانی برای داوطلبان صادر نموده اند. کانادا مصمم است که با وجود شیوع ویروس کرونا امسال بتواند ۳۴۱ هزار مهاجر جدید جذب کند.

مهاجرت به کانادا در پساکرونا؛

 

شیوع ویروس کرونا آثار گسترده ای در سطح جهان به دنبال داشته و حوزه مهاجرت به کانادا نیز از این آثار مصون نمانده است. سوال اساسی که این روزها زیاد مطرح می شود این است که بعد از این شرایط مهاجرت به کانادا چه تغییراتی را تجربه خواهد کرد؟

رکود اقتصاد جهانی به خصوص در کشورهای بزرگ صنعتی نظیر کانادا مستقیما می تواند بر فرایند مهاجرت تاثیر گذارد.

با اینکه هدف کانادا پذیرش دست کم سیصد تا سیصد و پنجاه هزار مهاجر جدید در هر سال بوده است ولی هم اکنون شاید لازم باشد، کمی در این اهداف بازنگری شود. به نظر می رسد بعد از کرونا اهم محورهای برنامه مهاجرت کانادا به این شکل خواهد بود:

1- با توجه به پایین بودن نرخ زاد ولد در کانادا، پذیرش مهاجر جدید برای جایگزینی افرادی که در کانادا به دلیل فوت یا بازنشستگی و .. از بازار کار خارج می شوند هنوز یک ضرورت است.

2- با وجود این منطقی است که انتظار داشته باشیم که پذیرش نیروی کار ماهر خارجی در برخی حوزه ها که بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند (مثل گردشگری و رستوران ها) برای کوتاه مدت  محدود شود. این محدودیت ها صرفا در حوزه روش های مبتنی بر جاب آفر قابل انتظار است و پذیرش نیروی کار ماهر در روش فدرال اسکیلد ورکر کماکان ادامه خواهد داشت.

3- بازتوانی اقتصاد کانادا نیاز به مشارکت کارآفرینان و ورود سرمایه و ایجاد فرصت های شغلی جدید خواهد داشت. بنابراین تقویت روش های اقتصادی بخصوص روش های کارآفرینی استانی مورد انتظار است.

4- پذیرش دانشجویان خارجی نه تنها منافاتی با وضعیت جدید پیش آمده ندارد بلکه دقیقا می تواند منجر به تزریق سرمایه و ایجاد و بازیابی فرصت های شغلی شود. تصور کنید که ورود هر دانشجوی خارجی به کانادا چه فرصت های کار متنوعی را احیا خواهد کرد.( پرداخت شهریه دانشگاه، کارمندان کالج ها، تامین مسکن مورد نیازخانواده دانشجویان، حمل و نقل عمومی شهری و بین المللی و خریدهای روزانه و...) همچنین دانشجویان، نیروی کار پاره وقت و جوان و متخصص هستند که در مقطع بازسازی اقتصادی بدون آنکه توقع اشتغال تمام وقت داشته باشند، می توانند به تدریج چرخ های اقتصاد را به گردش درآورند.

5- اگر صدور ویزاهای ویزیتوری را نیز نوع محدودی از مهاجرت بدانیم، افزایش ورود گردشگر تفریحی و تجاری مستقیما موجب گردش چرخ های اقتصادی کانادا بعد از کرونا خواهد شد. می توان از هم اکنون انتظار داشت که این بخش شاهد رونق روز افزون خواهد بود.

امکان برگزاری آزمون آیلتس بصورت آنلاین 

 

دانشجویان خارجی که در نظر دارند برای دوره های تحصیلی کانادا اقدام به اخذ پذیرش و درخواست ویزای تحصیلی کنند و به دلیل مقررات قرنطینه قادر به شرکت در آزمون حضوری آیلتس نمی باشند، ممکن است بتوانند در آزمون آنلاین آیلتس شرکت کنند. آین آزمون آنلاین دقیقا مشابه آزمون آیلتس کامپیوتری خواهد بود و در برگیرنده هر چهار مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن خواهد بود.

 قبل از اقدام برای شرکت در این آزمون لازم است داوطلبان ابتدا با دانشگاه یا کالج مقصد تماس بگیرند و از قابل پذیرش بودن نتیجه آزمون برای کالج یا دانشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنند. ثبت نام برای این آزمون ها از تاریخ 22 اپریل امکانپذیر می باشد. این نوع آزمون آیتلس فعلا مورد قبول اداره مهاجرت کانادا نمی باشد و صرفا ممکن است از سوی برخی کالج ها و دانشگاه ها قابل قبول واقع شود.

دریافت کمک های مالی اضطراری کرونایی دولت کانادا تاثیرمنفی بر امکان اسپانسرشیپ نخواهد داشت.

 

در تاریخ 18 اپریل 2020  اداره مهاجرت کانادا تاثیر دریافت کمک های مالی اضطراری کرونایی دولت کانادا بر امکان اسپانسرشیپ والدین یا همسر را تبیین کرد.  به دلیل آثار گسترده شیوع کرونا بر زندگی کانادایی ها، اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که کمک های مالی اضطراری مربوط به این وضعیت را بمنزله دریافت مستمری دولتی تلقی نخواهد کرد. در نتیجه اشخاصی که قصد اسپانسرشیپ همسر یا والدین را دارند و هم اکنون بیمه بیکاری دریافت می کنند همچون گذشته واجد شرایط برای اسپانسرشیپ تلقی خواهند شد.

استان بریتیش کلمبیا تعداد ۲۷۱ داوطلب را برای برنامه نامزدی استانی دعوت نمود.

 

در تاریخ ۱۶ اپریل ۲۰۲۰ اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا دور جدیدی از صدور دعوت نامه برای برنامه نامزدی استانی را انجام داد.

در این دور برای اغلب روش های استانی باستثنای کارآفرینی دعوت نامه صادر شد.

همچنین در این دور از صدور دعوت نامه تعدادی از ناک های شغلی از دور رقابت کنار گذشته شده اتد که این امر ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است. این ناک ها عبارتند از:

0621, 0631, 0632, 0651, 1123, 1221, 1241, 3236, 6211, 6311, 6313, 6321, 6322, 6341, 6421, 6511, 6512, 6513, 6521, 6522, 6523, 654, 6525, 6531, 6532, 6533, 6562, 6564, 6611, 6621, 6711, 6721, 6722, و 6731.

از ابتدای سال 2020 تا کنون این استان برای 2,386 داوطلب دعوت نامه استانی صادر کرده است.

اداره مهاجرت انتاریو مهلت ارسال اپلیکیشن استانی روش کارآفرینی را تمدید کرد.

 

روز گذشته اداره مهاجرت استان انتاریو طی ای میل های جداگانه به برخی از داوطلبان روش کارآفرینی که دعوت نامه استانی دریافت نموده اند اعلام کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا مهلت ارسال اپلیکیشن این داوطلبان را دست کم به مدت 50 روز دیگر تمدید می نماید. ارسال این ای میل های تمدید مدت نشان از تلاش اداره مهاجرت این استان برای از دست ندادن داوطلبان کارآفرینی استان می دارد و در عین حال موید آن است که علیرغم کند شدن فرایند رسیدگی در این استان، روش کارآفرینی همچوون گذشته مورد اقبال مسوولین استان مزبور می باشد. پیشتر نیز سازمان مهاجرتی منصوری پیش بینی کرده بود که در اثر شیوع ویروس کرونا،  روش کارآفرینی استانی بیش از گذشته مورد اقبال استان ها و مقامات کانادایی خواهد بود

آخرین اخبار مربوط به ورود دارندگان ویزای ویزیتوری به کانادا

 

در تاریخ هشتم جون  ۲۰۲۰ اداره مرزبانی کانادا اخبار جدیدی در خصوص ورود دارندگان ویزای ویزیتوری به کانادا منتشر نمود. بر اساس این اطلاعات منتشر شده دولت کانادا همچون گذشته اولویت اصلی خود را تامین امنیت و سلامت کانادایی ها در مواجهه با ویروس کرونا قرار می دهد.

از سوی دیگر تدابیر موقتی مربوط به محدودیت ورود و خروج به کانادا، ضمن اینکه بسیار اهمیت دارد ولی چالش هایی را برای برخی خانواده ها ایجاد نموده است. به همین دلیل دولت کانادا درصدد یافتن راه حلی است که پوشش دادن هر دو هدف فوق را مدنظر داشته باشد.

بر این اساس اعضای درجه یک خانواده کانادایی ها و یا دارندگان اقامت دائمی کانادا می توانند برای یک دوره حداقل ۱۵ روز وارد کانادا شوند مشروط به اینکه کرونا نداشته باشند، علائم مشکوک به کرونا نیز نداشته باشند و یا به دلایل مختلف مشکوک به بروز علائم کرونا در آینده  نباشند.

این افراد اگر وارد کانادا شوند باید دست کم ۱۴ روز در قرنطینه خانگی بمانند.

در اجرای این مقررات جدید، اعضای درجه یک خانواده عبارتند از:

۱. همسر یا شریک زندگی

۲. فرزند تحت تکفل خود یا همسر یا شریک زندگی (بنا به تعریفی که در ماده ۲ مقررات مهاجرت ذکر شده است)

۳. نوه تحت تکفل خود یا همسر یا شریک زندگی

۴. والدین (و پدرخوانده و یا مادرخوانده) و والدین همسر یا شریک زندگی (و پدرخوانده و یا مادرخوانده)

۵. سرپرست یا ولی

اتباع سایر کشورها که نشانه های کرونا را داشته باشند از ورود به کانادا ممنوع هستند.

مقررات فوق در خصوص بستگان درجه یک اشخاصی که با ویزای موقتی در کانادا زندگی می کنند (نظیر دارندگان اجازه کار یا اجازه تحصیل) قابل اعمال نمی باشد.

نکات مهم:

* همه اشخاصی که وارد کانادا می شوند صرفنظر از اینکه چگونه و یا از کدام کشور مبدا به کانادا سفر می نمایند مکلف اند ۱۴روز قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

* مسافران خارجی فاقد نشانه های کرونا که وارد کانادا می شوند و از نزدیکان درجه یک کانادایی ها یا دارندگان اقامت دائمی کانادا می باشند چنانچه قصد داشته باشند ۱۴ روز یا کمتر در کانادا بمانند می توانند وارد کانادا شوند مشروط بر اینکه:

۱. ورود آنها برای هدفی اختیاری نباشد.

۲. اگر از خاک امریکا وارد کانادا می شوند قادر به رعایت مقررات قرنطینه باشند.

* محدودیت هایی که برای سفر زمینی از امریکا به کانادا در تاریخ ۲۱ مارچ مقرر شده بود برای سفرهای غیر ضروری تا ۲۱ جون ۲۰۲۰ عینا به قوت خود باقیست.

* اتباع کانادایی، دارندگان اقامت دائم و افراد عضو گروه فرست نیشن First Nations می توانند وارد کانادا شوند ولیکن باید تدابیر غربالگری کرونایی در خصوص ایشان انجام شود.

* آندسته از بستگان درجه یک که وارد کانادا می شوند باید بتوانند اثبات کنند که محل مناسبی برای ۱۴ روز قرنطینه خانگی در دسترس دارند و به لوازم اولیه زندگی بخصوص غذا و دارو دسترسی دارند. همچنین باید بتوانند اثبات کنند که با اشخاص آسیب پذیر (از قبیل سالمندان بالای ۶۵ سال یا اشخاصی که مشکلات سلامتی قبلی دارند) تماس نخواهند داشت. این قبیل مسافران باید قبل از ورود به کانادا ترتیبات مربوط به رعایت قرنطینه را آماده کرده باشند.

* مسافران می باید از طریق وبسایت های رسمی محل/استان ورود خود از مقررات سلامتی محلی و استانی مربوطه آگاهی کامل بیابند.

* از تاریخ ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ همه اشخاصی که وارد کانادا می شوند مکلف بوده اند که اطلاعات تماس خود در کانادا را به افسر مرزبانی ارائه دهند. این اطلاعات برای حصول اطمینان از رعایت مقررات قرنطینه ۱۴ روزه گردآوری می شود. توصیه می شود مسافران اپلیکیشن ArriveCAN App را قبل از ورود به کانادا نصب کنند.Placeholder Image
Placeholder Image